Ogród z przewagą zieleni

Wiele osób, które przeprowadza się z bloku do domu jednorodzinnego, największą radość czerpie z możliwości posiadania ogrodu. Nawet najprzestronniejszy balkon nie równa się z obszarem, gdzie możemy posadzić ulubione rośliny, warzywa czy zrobić oczko wodne.

Aplikacje do projektowania ogrodów

W Internecie dostępnych jest wiele aplikacji, gdzie można zaprojektować ogród. Niektóre programy wyposażane są nawet w opcje, która umożliwia przesłanie zdjęcia naszego podwórka. Pozwala to świetnie zwizualizować projekt. Można też zastanowić się nad zleceniem tego zadania profesjonaliście, który pomoże nam zaprojektować ogród, tak by wszystko się zmieściło. Jeśli jednak chcemy wszystko zrobić sami, w tym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących projektowania ogrodu.

Pomysł, by stworzyć swój ogród to jedno, ale jego realizacja to zupełnie inna bajka. Nie powinno się sadzić niczego na środku ogrodu, bowiem znacznie zmniejszy to przestrzeń. Zanim wbijemy pierwszą łopatę w ziemię, trzeba dokładnie przemyśleć czego chcemy i dostosować to do naszego terenu. W ogrodzie możemy mieć rośliny, duże kamienie ozdobne, basen, chatę grillową, boisko, ogródek warzywny. Osoby, które jeszcze nie mają pomysłu na swoje podwórko, powinny odwiedzić profesjonalne ogrody w swojej okolicy – np. zwiedzanie ogrodu botanicznego będzie doskonałym źródłem inspiracji. Poza tym na własne oczy zobaczymy, jak dana roślina będzie wyglądać w kwiecie wieku.

Własnoręcznie wyhodowane warzywa

Warzywa z własnego ogródka to wspaniała rzecz, dlatego warto wyznaczyć trochę obszaru na ogórki, sałatę, szczypiorek czy rzodkiewkę. Trzeba tylko pamiętać, że musi to być słoneczne miejsce. Większość warzyw potrzebuje 6-8 godzin światła słonecznego dziennie. Druga istotna kwestia, o której należy pomyśleć przy planowaniu ogrodu warzywnego, to dostęp do wody. Niezależnie od tego, czy będziemy podlewać warzywa ręcznie, czy korzystać z systemu nawadniania, musimy robić to regularnie.

Przy sadzeniu roślin trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, decydujemy się na kilka konkretnych gatunków. Ich nadmiar może wprowadzić chaos i zwyczajnie będzie to wyglądać nieestetycznie. Ważniejsza jest jednak inna rzecz – niektóre gatunki roślin nie mogą żyć obok siebie. Warto wiec przeanalizować, w jakim otoczeniu nasze rośliny będą najładniej kwitnąć.

„Sekretne życie drzew”

Każdy, kto chce założyć swój ogród i czuje się związany z naturą powinien przeczytać rewelacyjną książkę Sekretne życie drzew” , której autorem jest Peter Wohlleben. To opowieść o tym, że drzewa porozumiewają się ze sobą, opiekują nawzajem itp. Jak to się ma do naszego artykułu? Chodzi o to, że nie warto wycinać zastanych na naszym podwórku drzew. Zanim na ich miejsce wyrosną nowe, zwyczajnie możemy tego nie doczekać. Lepiej posadzić kolejne w innym miejscu, dzięki czemu starsze zyskają towarzystwo. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie sadzić drzewa zbyt blisko domu czy innych budynków gospodarczych. Korzenie, które rozrosną się do dużych rozmiarów mogą uszkodzić fundamenty, tak samo jak konary dach domu czy zabrać światło słoneczne.

Jeśli decydujemy się na projektowanie ogrodu, to znaczy, że będziemy się nim odpowiednio zajmować -pielęgnować rośliny, kosić trawę, sprzątać ścieżkę, odśnieżać w zimę. To zajęcie, które wymaga odpowiedzialności i systematyczności, dlatego warto robić projekt adekwatnie do naszych możliwości i czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.