lekarstwa, zamienniki leków, lek równoważny

Generyki zawierają taką sama ilość substancji czynnej co leki innowacyjne. Terapia produktami generycznymi jest bezpieczna, skuteczna, a co niezwykle istotne, znacznie tańsza. Farmaceuci apelują jednak o zmianę nazewnictwa. Chcą by zamiast określeń „zamiennik”, „generyk” czy „odpowiednik pojawiło się określenie „lek równoważny”.

Czym są generyki?

Leki generyczne to produkty lecznicze posiadające taki sam skład ilościowy i jakościowy substancji czynnej oraz taką samą postać farmaceutyczną jak referencyjny produkt leczniczy, a biorównoważność danego leku generycznego względem produktu referencyjnego została potwierdzona badaniami biodostępności.

Jak wynika z podanej definicji, lek generyczny posiada tę samą ilość substancji czynnej, co jego innowacyjny odpowiednik. Jednak prawo farmaceutyczne nie odnosi się do kwestii substancji pomocniczych, ani też profilu zanieczyszczeń produktu, dopuszczając tym samym możliwość wystąpienia pewnych różnic.

Problematyka nazewnictwa

1 lutego 2018 roku odbyła się w siedzibie Naczelnej Izby Aptekarskiej konferencja prasowa, której tematem przewodnim była kwestia związana z zamiennictwem nazw leków. Elementy dyskusji odnosiły się do problemu stosowania właściwego nazewnictwa. Niektórzy z ekspertów stwierdzili, że ze względu na negatywny wydźwięk obecnych określeń, najlepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie aktualnych nazw „odpowiedniki leków”, „zamienniki leków” czy „generyki”, pojęciem „leków równoważnych”.

Dlaczego „równoważny”?

Leki generyczne nie wskazują istotnej rozbieżności pod względem właściwości terapeutycznych w stosunku do innowacyjnych produktów, dlatego też niektórzy domagają się zamiennego nazywania ich „równoważnymi”. Jednak określenia „zamiennik” oraz „odpowiednik” są równie właściwe i nie mijają się z prawdą. W prawdzie substancja czynna, jako główny element produktu leczniczego jest taka sama, w przypadku tak leku generycznego jak i innowacyjnego, to jednak te produkty medyczne wykazują w stosunku do siebie podobieństwo niektórych cech, lecz nie wszystkich.

Po co te zmiany?

Postulaty związane ze zmianą określeń stosowanych względem leków generycznych mają przede wszystkim na celu zmianę nastawienia pacjentów do ich stosowania. Zamienniki leków są często równie skuteczne jak produkty innowacyjne. Poprawność stosowanej nomenklatury nie jest jednak tak oczywista. Należy przyznać, że zarówno określenie „równoważny” jak i „odpowiednik” czy „zamiennik”w odpowiedni sposób oddają naturę zależności między dwoma omawianymi produktami. Trudno zatem stwierdzić, czy działania chcące zastąpić jedno określenie drugim, przyniesie wymierny skutek i nastawi pacjentów w sposób pozytywny do leków generycznych, zwiększając tym samym częstotliwość ich wybierania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.