Artykuł partnera.
Pompy wirowe to najczęściej stosowane urządzenia do wody, które posiadają wirnik łopatkowy. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana, a same urządzenia odznaczają się niedużymi gabarytami. Spełnią swoją rolę zarówno w domu, jak i w zakładach przemysłowych.
Do czego są wykorzystywane pompy wirowe?
Bardzo często pompa wodna służy do osuszania pomieszczeń, które zostały zalane, np. piwnice, mieszkania czy inne obiekty. Jest też pomocna przy osuszaniu terenów takich jak wykopy. Ma również zastosowanie w górnictwie, budownictwie, petrochemii do przeładunku paliwa, energetyce czy rolnictwie. Technika pompowa jest bardzo ważnym elementem systemów kanalizacji ciśnieniowej. Nie zawsze kanalizacja grawitacyjna, której zasada pracy opiera na spłynięciu ścieków do zbiornika, spełni swoją rolę. Wtedy pompa wodna spełni to zadanie. Istotne jest to, że głównym elementem takiej instalacji jest właśnie system pomp.
Dzięki swojej konstrukcji, łatwej obsłudze oraz wydajności na wysokim poziomie pompy wirowe mają bardzo wiele zastosowań. Mogą być użyte do pompowania wody drenażowej czy opadowej, ale także do pompowania ścieków. Dlatego instaluje się pompy wodne do kanalizacji ściekowej, w dużych fabrykach i obiektach czy przedsiębiorstwach. Sprawdź tutaj, jak wyglądają i czym jeszcze się charakteryzują: https://www.dostudni.pl/popmy-wirowe,c94.html
Jak działa pompa wirowa?
Charakterystyka pompy wodnej nie jest skomplikowana. Wirnik pompy ma łopatki, które są odpowiednio wyprofilowane i dzięki temu się obraca, wprawiając cząsteczki wody w ruch. Ruch taki ma miejsce od strony ssawnej ku tłocznej. Woda, która ulega zasysaniu płynie pomiędzy łopatkami wirnika, przekształcając się w energię kinetyczną, a następnie zamienia się w energię ciśnienia. We wszystkich pompach jest napór osiowy na wirnik. Tę siłę producenci równoważą poprzez instalowanie pierścieni, które mają za zadanie uszczelniać po obu stronach wirnika oraz otworów w tylnej ściance. Natomiast w urządzeniach pracujących pod większym ciśnieniem często są zakładane tarcze obciążające. Tarcza taka jest zamieszczona na wale za ostatnim stopniem. Układ wirujący w takiej sytuacji posiada swobodę przesuwu osiowego, w związku z tym układ obciążeniowy sam się nastawia i obie siły są zrównoważone. Pompę wirową można znaleźć tutaj: https://www.dostudni.pl/pompa-mh3000-z-osprzetem,id2321.html
Rodzaje pomp
Najczęściej spotykane pompy wodne to:
- pompy śmigłowe, które mają przepływ osiowy,
- ośrodkowe,
- diagonalne, które mają przepływ ukośny,
- helikoidalne.
Natomiast pompy wirnikowe klasyczne wyróżniają się pomiędzy sobą także liczbą stopni:
- pompy wirnikowe wielostopniowe,
- pompy wirnikowe jednostopniowe.
Ze względu na położenie wału w pompach dzielone są na pionowe i poziome.
Zalety pomp wirowych
Pompy wirowe mają wiele zalet, jednak poniższe są najbardziej znaczące:
- zapewniają wydajną pracę,
- mają zwartą budowę,
- niewielki rozmiar.
Jak pracuje pompa wirowa?
Pompy wirowe wyrabiane są z materiałów, które nie mogą zanieczyścić cieczy. Muszą być odporne na zanieczyszczenia takie jak agresywną chemię, a także na zbyt niską i wysoką temperaturę. Muszą być również odporne na żrące opary czy wilgoć, bo w takich warunkach urządzenia pracują. Bardzo ważna jest ochrona środowiska zewnętrznego, ciecz musi być odcięta od otoczenia. W takim wypadku zastosowanie mają układy, które mają za zadanie uszczelniać wały wirujące pomp, aż staną się w pełni hermetyczne. Bardzo ważna jest informacja, z jakim medium będzie pracowała pompa wirowa. Definiuje to użyty materiał, rozmiar, kształt, strukturę oraz rodzaj. Inna pompa będzie użyta do pracy z chemikaliami, a inna do kontaktu z gorącym olejem.
Dobierz odpowiednią pompę do swojego domu lub warsztatu: https://www.dostudni.pl/