Duzy odkurzacz leży na dywanie na podłodze

Artykuł partnera.

Czeka Cię zakup odkurzacza i nie wiesz, od czego zacząć? A może zawiodłeś się na poprzednim nabytku i zaczynasz się rozglądać za innym, lepszym modelem? Aby wybrać superskuteczny odkurzacz, najrozsądniej będzie zacząć od zaznajomienia się z różnymi typami filtrów, czyli tym, co skrywa wnętrze sprzętu. Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć, co Twój nowy odkurzacz powinien mieć w środku!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest filtr w odkurzaczu i dlaczego jest tak istotny,
  • na jakie filtry do odkurzacza warto zwrócić uwagę,
  • jaki filtr dobrać w zależności od Twoich potrzeb.

Za prawidłowe działanie odkurzacza workowego i bezworkowego w dużej mierze odpowiada filtr. Jego zadaniem jest pochłanianie kurzu i innych zanieczyszczeń i zatrzymywanie ich w środku urządzenia. Filtr słabej jakości będzie wypuszczał kurz wraz z powietrzem. W tym tekście podpowiadamy, jakie rodzaje filtrów istnieją i na które z nich warto zwrócić największą uwagę.

Filtr do odkurzacza – co to jest?

Filtr do odkurzacza to swego rodzaju bariera, która blokuje kurz i zanieczyszczenia wciągane do urządzenia wraz z powietrzem oraz częściowo je pochłania. Dlaczego jego zastosowanie i rodzaj użytego filtra są tak istotne?

Chociaż dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, kiedyś produkowano odkurzacze bez filtrów. Takie modele były mało skuteczne, ponieważ kurz z powrotem osiadał na sprzątanych powierzchniach, co wiązało się z niską jakością sprzątania. Kolejnym problemem były kwestie zdrowotne – tak nieefektywne odkurzanie musiało powodować silną reakcję mieszkających w domu alergików.

Zastosowanie filtra do odkurzacza kiepskiej jakości będzie mieć podobne konsekwencje – Twój sprzęt będzie wydmuchiwał wraz z powietrzem kurz, który z powrotem osiądzie na dywanie i meblach, powodując przy tym pogorszenie się stanu zdrowia uczulonych na kurz domowników.

Filtr HEPA do odkurzacza, a może filtr ULTRA?

Istnieją różne typy filtrów do odkurzacza, m.in. wodne, HEPA czy ULTRA. Czym charakteryzują się poszczególne filtry? Sprawdź:

  • Filtry wodne – są uważane za jedne z najlepszych filtrów; zastępują one tradycyjne tekstylne lub papierowe worki. Obecna w filtrze woda „wyłapuje” wciągane wraz z powietrzem zanieczyszczenia i zatrzymuje je w wodzie. Wadą tego rodzaju filtrów jest trudność w utrzymaniu ich w czystości.
  • Filtr HEPA – „HEPA” to skrót od słów high efficiency particulate air filter, co oznacza filtr cząsteczkowy o wysokiej skuteczności. Filtry HEPA zwykle składają się z trzech warstw i są produkowane ze spiekanego szkła, co sprawia, że mogą skutecznie zatrzymywać wiele zanieczyszczeń: zawieszone w powietrzu pyły, bakterie, grzyby, wirusy, pyłki kwiatów i roztocza.
  • Filtr ULTRA – filtry ULTRA zapewniają jedne z najwyższych poziomów filtracji. Wybór modelu odkurzacza wyposażonego w taki filtr zaleca się m.in. alergikom, a także osobom niezwykle wrażliwym na kurz i złą jakość powietrza.

Nowoczesne modele odkurzaczy są zwykle wyposażone w co najmniej jeden filtr.

Filtry HEPA do odkurzaczy – jaki filtr do jakich warunków?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem uroczych, choć zostawiających mnóstwo sierści czworonogów, do jej usuwania możesz się zaopatrzyć w odkurzacz z filtrem HEPA, który nie tylko skutecznie usunie sierść, ale też wnoszone na łapkach Twoich pupili pyłki kwiatów czy grzyby. Jeśli natomiast Ty lub ktoś z Twoich domowników jest alergikiem, postaw na odkurzacz z filtrem ULTRA, który efektywnie usuwa wszelki kurz i również doskonale filtruje powietrze w domu, pozbywając się z niego nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Takie rodzaje filtrów znajdziesz m.in. w odkurzaczach marki Zelmer.

Planujesz wymianę odkurzacza? Koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi modelami przedstawionymi na stronie Zelmer! Wśród nich z pewnością znajdziesz sprzęt odpowiedni dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.