Mając ogród ozdobny warto w nim umieścić kilka drzew, które dadzą nam owoce. Ich walory to nie tylko same jadalne plony, ale też kwiaty czy cały pokrój drzewa.
Drzewa owocowe
Umiejętne wkomponowanie drzew owocowych w nasadzenia ozdobne to sztuka. Jednak warto się podjąć tego zadania nie tylko dla naszej wygody (mniej zachodu jest z zerwaniem jabłka z drzewa niż kupienia go w sklepie), ale też z korzyścią dla zwierząt, które go zamieszkują. Rośliny sadzone w grupach różnorodnych gatunkowo, charakteryzują się większą odpornością na choroby i szkodniki niż rosnące z monokulturze.
Wiśnie w innej wersji
Jeśli lubimy, obsypane kwieciem wiosennym, niewysokie drzewa to idealnym kandydatem będzie wiśnia. Ozdobne jej odmiany mają nawet pełne kwiaty, ale ich owoce są niewielkie i niesmaczne. Za to wiśnie rodzące owoce atrakcyjne dla nas, również kwitną obficie. Za to ich duże owoce są nie tylko ozdobą ogrodu, ale też możemy je z powodzeniem wykorzystać do orzeźwiających napojów w lecie czy na desery.
Małe pomarańczowe owoce wśród ładnych liści
Bardzo efektownie wygląda niewielkie drzewo obsypane złotymi od słońca owocami, to nic innego niż morela Somo. Można ją sadzić w jednym egzemplarzu, gdyż jest to odmiana samopylna, a jej atrakcyjne kwiaty będą przyciągać wzrok z daleka. Kupując sadzonki moreli szukajmy polskich producentów, gdyż te drzewa muszą być zahartowane do wzrostu w naszych warunkach. Jednym ze sprawdzonych miejsc jej nabycia może być sklep podkarpackiesady.pl, morelę Somo kupimy w nim przez Internet.
Drobne pomarańczowe kulki wśród srebrnych liści
Inspirujące połączenie mocnego pomarańczowego koloru i srebrzystych liści da nam tylko rokitnik. Aby pojawiły się owoce musimy posadzić roślinę męską i żeńską. Wtedy uzyskamy piękny widok jesienią, gdy większość roślin wygląda już mniej atrakcyjnie. Owoce rokitnika to pożądany surowiec do produkcji kosmetyków opóźniających starzenie się skóry. A nie ma nic lepszego jak maseczka ze świeżych owoców, zebranych we własnym ogrodzie. Poza tym owoce są dobrym dodatkiem do herbaty, duża zawartość karotenów i witaminy C będzie nieoceniona, zwłaszcza zimową porą, gdy atakują nas choroby.
Sad owocowy inaczej
Utarł się w naszej wyobraźni widok sadu przydomowego gdzie posadzone równo rosną drzewa owocowe. Nie musi tak wcale wyglądać większa część naszego ogrodu. Z powodzeniem możemy posadzić leszczynę koło domku dla dzieci, aby ocieniała go od słońca. Za to rokitnik skomponuje się dobrze z trawami średnio wysokimi. Morele czy wiśnie możemy obsadzić liliowcami. Takie kompozycje to nie tylko miły dla oka widok. Ma on też znaczenie zdrowotne dla całego ogrodu. Sadzenie obok siebie różnych gatunków roślin sprawia, że choroby się nie rozprzestrzeniają, a szkodniki mają utrudnione dotarcie do swojego celu.
Mikoryza w ogrodzie
Warto też zwrócić uwagę na mikoryzę w ogrodzie. Nie każdy grzyb jaki w nim rośnie jest powodem do zmartwienia. Naszą uwagę powinny zwrócić takie gatunki jak grzyby nadrzewne oraz opieńka miodowa, które są pasożytami. Inne, jak maślaki, kanie czy borowikowate, są jak najbardziej pożądane w naszym ogrodzie. Więcej na ten temat poczytacie w artykule grzyby pod drzewami.
Sadząc w ogrodzie oprócz roślin ozdobnych, także te owocowe nie tylko uzyskamy z nich owoce, ale też jak nie zamierzamy ich zbierać, będą one pożywieniem dla licznych ptaków zamieszkujących nasze sąsiedztwo. O znaczeniu ptaków w naszym ogrodzie warto sobie jak najwięcej poczytać. To one polują na szkodniki oraz owady dokuczające nam osobiście jak komary czy kleszcze (łapane przez wróble).