Projekt ogrodu

Ogród przed domem czy firmą jest wizytówką gospodarza. Posadzenie pięknej zieleni wymaga jednak dokładnego zaplanowania, a przede wszystkim fachowego projektu i realizacji. Jak sprawić, aby ogród zachwycał bujną roślinnością i nietuzinkową aranżacją?

Duża przestrzeń przed nowopowstałym budynkiem wymaga starannego przygotowania, planu działania, aby ogród epatował nieszablonową aranżacją i zielonym trawnikiem. Prace obejmujące projektowanie ogrodu zawierają wizję terenu, rozplanowanie urządzeń elektrycznych, nawadniających, dobór odpowiedniej roślinności czy odpowiednią ich adaptację. Wszystkie te czynniki wymagają ogromnego doświadczenia, wiedzy praktycznej i zmysłu stylizacyjnego, aby cała aranżacja była niebanalna. Warto przemyśleć wynajęcie profesjonalnej firmy, która stworzy ogród od projektu po samo wykonanie. Projektowanie ogrodów w takim mieście jak Katowice nie jest trudne, ponieważ jest kilka firm oferujących wspomniane usługi. Warto jednak zwrócić uwagę na doświadczenie firmy, ich zrealizowane projekty czy zakres usług, jakie świadczą. Jak wybrać profesjonalną firmę?

Ile to kosztuje?

Koszty stworzenia projektu ogrodu są zmienne i zależą od wielu czynników. Składa się na niewielkość działki i lokalizacja samego ogrodu. Projekt ogrodu do powierzchni 500 m2 kształtuje się w cenie ok. 1500 zł, natomiast wielkość działki powyżej 2000 m2 to koszty projektu od 2000 zł. W przypadku ogromnych ogrodów i bardzo szczegółowego rozplanowania, o bardzo dużej ilości elementów cena projektu może sięgnąć nawet 10 000 zł.

Pod uwagę należy wziąć przygotowanie terenu, użycie dodatkowej ziemi, zastosowana roślinność, wybrane elementy architektoniczne (tarasy, altany) oraz instalacje wodne czy elektryczne. Te wszystkie czynniki mocno wpływają na koszt realizacji ogrodu.

Plan od A do Z

Doświadczona firma, która oferuje projektowanie ogrodów np.: Katowice, przede wszystkim rozpoczyna pracę od wizji w terenie, wywiadu z właścicielem, a dopiero potem tworzy szkic projektu. Bez wstępnych oględzin przyszłego ogrodu, bez wizji, jaką ma inwestor nie stworzy się pięknego ogrodu. Profesjonalna firma tworzy najpierw założenia inwestycyjne, czyli np.: ogród ma być funkcjonalny, dekoracyjny i rekreacyjny. Dopiero po ustaleniach wstępnych można przystąpić do tworzenia szkicu. W pierwszej kolejności planowany jest wstępny układ ogrodu, rozmieszczenie roślinności, altan, trawników, urządzeń. Po akceptacji właściciela następuje stworzenie profesjonalnego projektu, który jest już bardzo szczegółowy i przedstawia ogród, o którym marzysz.

Narodziny projektu

Po wstępnych planach, naszkicowaniu ogrodu nadchodzi czas, aby rozpocząć planowanie poszczególnych elementów ogrodu w detalach. Ta faza projektu obejmuje już szczegółowy dobór roślinności, która będzie zdobiła ogród. Dobierane są ilościowo drzewka, krzewy, a nawet pnącza. Projekt pokazuje w formie tabeli zestawienia ilościowe poszczególnych roślin, a nawet ich odmian. Druga faza projektu to już wyszczególnienie rozmiarów pnia drzew, dobór ich wysokości i dokładne rozlokowanie w terenie.

Projekt to nie tylko układ

Profesjonalna firma, której specjalnością jest projektowanie ogrodów, tworzy projekt nie tylko informujący o układzie ogrodu czy jego zestawieniu w formie tabel, ale również zawiera szczegółowy opis prac podzielonej na etapy. Projekt opisuje w najdrobniejszych szczegółach przygotowanie terenu, nawożenie i spulchnianie gleby, procesy sadzenia roślin, zakładania trawników, a nawet informuje o użytych nawozach. Do tego informuje o użytych materiałach, kostkach, materiałach ściółkujących, altanach czy tarasach. Poza tym projekt przedstawia szczegółowo sposób pielęgnacji roślin, wskazuje czas założenia trawnika z rolki czy wykonania trawy z siewu. Dokładny opis wykonywanych czynności oraz czasu ich realizacji zaplanowany jest co do konkretnych niemal dni.

Transparentne działania

Wykonanie projektu to niejedyne czynności w ramach projektowania ogrodów. Profesjonalnie firmy działają transparentnie i podpisują umowę, która w najdrobniejszych szczegółach omawia fazy projektu, jego poszczególne etapy, zakres realizowanych prac, użytych materiałów, sprzętu, a nawet obejmuje sprzątanie. Podpisana umowa jest gwarantem wykonania projektu, prac oraz ewentualnej opieki nad ogrodem, jeśli ta zostanie powierzona wykonawcy. Umowa opisuje wywiad z inwestorem, założenia projektu, sam projekt ogrodu szkic wstępny, szkic koncepcyjny i planszę techniczną zawierającą: nawierzchnie projektowane, wymiarowanie, ogólny dobór oświetlenia oraz zestawienie ilościowe materiałów. Końcowym etapem umowy jest wizualizacja oraz opis projektu.

Tak powstały projekt ogrodu z podpisaną umową, można powierzyć do realizacji firmie, która go stworzyła. Dodatkowym atutem twórcy projektu jest znajomość nie tylko projektu, ale przede wszystkim całego ogrodu, czyli wiedza na temat całej inwestycji. Poza tym firma wykonująca projekt i realizująca go daje gwarancje na wykonane prace oraz użyte materiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.