Stolik w ogrodzie z bukietem kwiatów

Jak wybrać najlepszą opcję mieszkania? Dzieci wozić do szkoły do miasta, czy pójść na wygodę i zamieszkać w bloku.

W zasadzie jest jedna różnica między miastem a wsią

Mieszkając na wsi mamy swobodę, a w bloku wygodę. A teraz zastanówmy się na czym nam bardziej zależy. I to wybierzmy.

Dla kogo mieszkanie w mieście

Zależy oczywiście o jakim mieście mowa. Jeśli to tylko cztery ulice i rynek to nie ma co się zastanawiać zbytnio i rozbierać zagadnienie na części pierwsze. Bardziej widoczna jest różnica przy mieście z kilkudziesięcioma tysiącami mieszkańców. Więc rozpatrujmy zagadnienie porównując wieś średniej wielkości i takie większe miasto od powiatowego w górę.

Mieszkanie w mieście to blisko do wszystkiego

Mieszkając w mieście mamy tak naprawdę nieograniczone możliwości. Braknie nam chleba w sobotę o dwudziestej pierwszej to nie czeka nas wyprawa po bułki kilka kilometrów samochodem. Odpada nam odśnieżanie podjazdu i wiele rzeczy, które musimy robić swoimi rękami mieszkając w domu.

Mieszkanie na własnej posesji w domu

Z własnego doświadczenia wiem, że bez łopaty do śniegu się nie obejdzie. Do tego dochodzi mnóstwo innych spraw podwórkowo domowych, które trzeba zrobić. Praca wokół domu się nie kończy. Jednak nie zamienię się na mieszkanie w bloku. Mam spokój. Nikt mi nie zagląda w okna. Mogę sobie w nocy robić ognisko na ogrodzie i jak dotąd żaden sąsiad nie miał o to do mnie pretensji.

Jeźdźcy na koniach
pixabay.com

Konfrontacja

Warto porównać te dwie możliwości. Jednak tak naprawdę dopiero po doświadczeniu mieszkania zarówno w mieście jak i na wsi można mówić o poznaniu wszystkich wad i zalet. Nie jest to też dla każdego jednoznaczne. Organizacja życia na wsi wymaga większej przewidywalności i zapobiegliwości, ale też wiąże się z większymi wydatkami na paliwo, rzeczy do domu i ogrodu.

Przestrzeń

W jednym wypadku mamy dużą w innym ograniczoną. Co ciekawe jedni wolą mniejsze pomieszczenia, czują się w nich przytulniej. Poza tym na podstawie przeprowadzonych analiz wskazuje na silne powiązanie ze sobą wzmożone zachorowania na tle psychicznym oraz zamkniętych i ograniczonych przestrzeni.

Zieleń

Na wsi zawsze jest ona większa, więcej drzew rośnie, więcej krzewów, kwiatów. Miejmy to na uwadze, gdyż wychodząc z domu na wsi stykamy się z zielonym kolorem częściej niż wychodząc z bloku w mieście. Kontakt z naturą ma tak ogromny wpływ na psychikę i zdrowie ciała człowieka. Jest nawet jedną z terapii w leczeniu zaburzeń nerwowych. Przebywanie wśród drzew zmniejsza stres co przekłada się na zachowanie.

Jakość warunków życia

Oprócz opisanej powyżej zieleni duże znaczenie w komforcie życia ma też kilka innych czynników. Jednym z nich jest hałas. W mieście jest on znacznie bardziej nasilony. Jest to wynik większego zaludnienia, liczby pojazdów ich rodzajów, a także zanieczyszczenia. Smog coraz bardziej daje się we znaki ludziom zamieszkującym powierzchnie silnie zurbanizowane. Na wsi praktycznie wszystkie te czynniki obciążające psychikę człowieka nie występują.

Aranżacja przestrzeni

Kolejną istotną kwestią jest przestrzeń i jej aranżacja jaką mamy do dyspozycji. Mieszkanie ma zwykle zaplanowany układ pomieszczeń i ich przebudowa nie jest możliwa. Wieś jest pod tym względem bardziej liberalna, gdyż zabudowa wiejska składa się głównie z domów jednorodzinnych, wnętrza których właściciele mogą sobie do woli zmieniać. Tak duża wolność w podejmowaniu decyzji wpływa pozytywnie na redukcję stresu i nie tylko.

Bardziej pozytywne strony  mieszkania w mieście

Miasto to teren większych inwestycji niż wieś. Dzieci mają szerszy wybór ofert kształcenia (szkoły muzyczne, językowe) oraz większy kontakt ze środowiskiem rówieśników. Poza tym mają łatwiejszy dostęp do wielu oferowanych przez miasto rozrywek (skatepark etc.).

Przechodnie na rynku miasta i grajek uliczny
pixabay.com

Wszędzie blisko

Powiedzenie że w mieście jest wszędzie blisko nabiera znaczenia gdy mieszkając na wsi mamy dwa kilometry do sklepu spożywczego, który zamykany jest o godzinie dziewiętnastej. W mieście nie ma się co martwić o zakupy, poza wyjątkiem niedzieli handlowej. W każdej chwili można praktycznie wyjść do sklepu i kupić potrzebną rzecz.

Większy dostęp do inwestycji

Mieszkańcy wsi nie mają tak łatwego dostępu do infrastruktury rozrywkowej i rekreacyjnej. Baseny, parki czy place zabaw mieszczą się praktycznie na każdym osiedlu. Również przyjazd karetki jest o wiele łatwiejszy i szybszy niż w przypadku wyjazdu na oddaloną od szpitala wieś.

Mniej pracy

Nie czarujmy się, przy domu jest zawsze więcej roboty niż w mieszkaniu w bloku. Nie mamy przez całe lato trawnika do koszenia, wizyt myszy jesienią czy innych wrażeń. Jeśli coś się zepsuje w bloku zawsze jest telefon do administracji. Natomiast w domu albo się jest samemu przysłowiową „złotą rączką” albo mamy sprawdzonych fachowców. Jednak na naprawę zawsze trzeba dłużej czekać.

Mieszkając w domu na pewno nie raz nam się zatęskni za nic nierobieniem jakie panuje w przypadku posiadania mieszkania. Jednak wygoda ma też swoje wady, które nie dla każdego są przeszkodą. Życie w mieście wiąże się z większym ograniczeniem swobody, podporządkowaniem się ogólnie przyjętym normom życia w dużym skupieniu z innymi rodzinami. Bardziej podatne jednostki mogą z tego powodu odczuwać stres. Jakkolwiek nie patrzeć w obu przypadkach mamy wady ale też masę korzyści. Od naszych preferencji zależy jaką decyzję podejmiemy.

Źródła:

  • Wpływ architektury na zdrowie psychiczne – wybrane zagadnienia, J. S. Bil
  • Socjologia Architektury, A. M. Czumiłowicz, 2012 Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.