Budowa

Podczas wycinki drzew oczywiście bardzo ważna jest technika pracy, ale i umiejętności. Wszystko to wpływa w znaczący sposób na bezpieczeństwo. Niezależnie czy wycinka drzew ma miejsce w lesie i jest wykonywana przez profesjonalną firmę, czy też np. działkowicz otrzymał pozwolenie na ścięcie mniejszego drzewka i zamierza ową pracę wykonać samodzielnie, tak samo ważne jest bezpieczeństwo i zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Niewątpliwie poza piłą i dźwignią udarową, warto wykorzystać podesty ruchome.

Planowanie ma znaczenie

Wszystkie prace należy zaplanować z wyprzedzeniem. Oczywiście również duże znaczenie może odgrywać tutaj pogoda. W przypadku intensywnej ulewy czy burzy niewątpliwie trzeba zrezygnować. Należy także sprawdzić czy w najbliższej okolicy nie występują np. przewody trakcyjne, które upadające drzewo mogłoby zniszczyć. Następnie należy rozmieścić znaki ostrzegawcze. Jest to obowiązkowe, szczególnie, gdy praca odbywa się w terenie, po którym mogą spacerować osoby z psami.

Przygotowanie rzecz ważna

Do każdej pracy należy się przygotować. Tutaj niezbędna jest wiedza. Należy przede wszystkim sprawdzić, jak drzewo będzie się obalać. W tym przypadku bardzo ważna jest obserwacja. Na obalanie drzewa wpływa również kierunek wiatru, szczególnie, gdy jest on intensywny. Oczywiście nie możesz zapomnieć o tym, aby sprawdzić kąt opadania. Tutaj należy zastosować pion. Gdy już ustalisz, w którym kierunku będzie opadać drzewo, koniecznie oczyść pień z gałęzi. Tutaj bardzo pomocne są podesty ruchome, których wysokość wysięgu można dopasować do wysokości drzewa, a barierki dookoła platformy roboczej zapewniają bezpieczeństwo pracy. Tu rzecz jasna sprawdzą się podesty ruchome spalinowe, ze względu na specyfikę terenu.

Bezpieczeństwo w pracy jest kluczowe

Oczywiście w pracy należy zadbać o bezpieczeństwo. Stąd trzeba stosować zabezpieczenia w postaci linek, a także amortyzacji, co zapobiega upadkom z wysokości. Warto tutaj stosować pasy robocze, bądź też szelki, które nakłada się na ubranie. W tym przypadku niezwykle ważna jest ergonomia i wygoda. Dobrym wyborem jest klamra, która posiada właściwości łącząco-regulujące oraz klamry zaczepowe. Oczywiście owy sprzęt musi spełniać wymagania i normy takie jak: EN358 i EN813. Każdy pracownik obowiązkowo musi mieć założony kask, co chroni przed urazem głowy oraz okulary ochronne. Bardzo ważne są też buty. Najlepiej wybrać te z podnoskiem kompozytowym, które chronią przed energią uderzenia do 200 J, a także naciskiem 15 kN, a przy okazji są bardzo wygodne i lekkie. Warto także wybierać ubrania antystatyczne, które odprowadzają ładunki.

Dobór odpowiedniego sprzętu wpływa na komfort pracy

Oczywiście podczas ścinania drzew, niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu. Niewątpliwie warto wybierać dźwignię udarową, która umożliwia wbijanie klinów powalających, a te z kolei przydają się do ścinania drzew średnich i dużych. W przypadku małych drzew lepiej sprawdza się dźwignia – obracak. Również duże znaczenie ma wybór wyciągarki, gdzie linka jest zawieszana wysoko na drzewie, co pozwala uzyskać największą precyzję pracy. Tutaj również warto wykorzystać niezawodne podesty ruchome. Jak wiadomo często praca przy wycince drzew odbywa się na bardzo trudnym i grząskim terenie. W takiej sytuacji do pracy przy wycinaniu mniejszych gałęzi warto wybrać gąsienicowe podesty ruchome, które zapewniają pełną stabilność. Dobrym wyborem są również podesty, które posiadają barierki ochronne, co w znaczący sposób poprawia zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo pracy. W przypadku, gdy drzewa są stosunkowo wysokie można wybrać niezawodne podesty ruchome teleskopowe, które mają wysięgnik nawet kilkudziesięciometrowy.

Praca przy wycince drzew do łatwych nie należy. Zatem warto zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracowników. Dlatego należy stosować odpowiedni sprzęt, który jest w pełni sprawny i przeszedł przegląd techniczny. Niezbędne jest regularne serwisowanie, co pozwala uniknąć wypadków. Ponadto należy również zaopatrzyć pracowników w odzież ochronną. Tutaj sprawdzą się buty robocze z wzmocnieniem i wkładką antyprzebiciową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.