Szkodniki roślin domowych i ogrodowych bywają naprawdę frustrujące. Większość z nich jest z początku trudno zauważalna, przy tym charakteryzuje się szybkim rozmnażaniem, więc często wystarczy zaledwie kilka dni, aby opanowały ogród lub balkon. Z owadami żerującymi na roślinach można walczyć przy pomocy profesjonalnych środków ochrony albo sięgając po domowe metody. Dziś omówimy tę drugą grupę.
Wyciąg z czosnku
Nie od dziś wiadomo, że czosnek pomaga eliminować najpopularniejsze szkodniki roślin, takie jak mszyce i przędziorki. Aby z niego skorzystać, należy zalać litrem wody około 30 g drobno posiekanych ząbków czosnku i pozostawić na kwadrans. Co kilka minut warto mieszać ten wyciąg. Po 15 minutach preparat jest prawie gotowy. Trzeba jeszcze tylko dodać do niego kolejny 1 litr wody. W ten sposób uzyskujemy oprysk na zaatakowane przez szkodniki rośliny.
Soda oczyszczona
Jeszcze prostszą metodą walki ze szkodnikami roślin jest użycie sody oczyszczonej dostępnej w niemal każdym sklepie. Jedną łyżeczkę wystarczy rozcieńczyć w 2 litrach ciepłej wody. Aby roztwór lepiej przylegał do liści i pędów, można pomieszać go z olejem słonecznikowym lub rzepakowym, dodając zaledwie kilka kropli. Oprysk z tak przygotowanego preparatu należy stosować co kilka dni, aby wykazywał należytą skuteczność. Co ciekawe, soda oczyszczona pomaga również w walce z niektórymi chwastami oraz chorobami roślin przenoszonymi przez grzyby.
Żółte tabliczki lepowe
Na niejednym polskim balkonie można dostrzec popularne żółte tabliczki lepowe. Zasada ich działania jest bardzo prosta – ten kolor przyciąga większość owadów, w tym mączniki szklarniowe i ziemiórki, należące do najbardziej uciążliwych szkodników. Owady, które wylądują na tabliczce, nie mają szans się uwolnić i wkrótce giną. Rozwiązaniem alternatywnym są naczynia wypełnione wodą z dodatkiem kurkumy, w których owady się topią.
Profesjonalne środki ochrony roślin
Każdy z popularnych domowych sposobów walki ze szkodnikami zabija uciążliwe dla roślin owady bądź działa profilaktycznie, jednak często zdarza się, że takie działanie jest niewystarczające. Wówczas należy sięgnąć po profesjonalne środki ochrony roślin, z których znaczna część opiera się na naturalnych składnikach. Więcej na ten temat można przeczytać pod adresem:
https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/szkodniki-ogrodowe