Jednym z podstawowych elementów instalacji fotowoltaicznej jest falownik, zwany również inwerterem. Jest on niezbędny dla prawidłowego działania całej fotowoltaiki, oferującej pełnię swoich możliwości.
Czym jest falownik fotowoltaiczny?
Falowniki do fotowoltaiki są zwane również inwerterami. Służą one do zmiany prądu stałego w prąd zmienny, czyli – ujmując kwestię najprościej – przetwarzają energię z takiej, której nie da się wykorzystać, w prąd, dzięki któremu możemy cieszyć się energią wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. Jednak przetwarzanie energii elektrycznej w taką, która może być wykorzystywana w znanych nam urządzeniach nie jest jedyną funkcją, jaką spełnia falownik w instalacji fotowoltaicznej. Ponadto odpowiada on za zapewnienie wykorzystywanym w domu czy firmie sprzętom bezpieczeństwa, np. w razie gdyby parametry prądu nie spełniały norm. Dzięki falownikowi nie dojdzie do ich uszkodzenia w związku z dostarczeniem do urządzeń prądu o nieodpowiednich parametrach.
Budowa falownika
Nim opowiemy o tym, z czego składa się falownik, warto zaznaczyć, że jako jeden z kluczowych elementów całej instalacji – inwerter powinien wyróżniać się wysoką jakością wykonania. Tylko w ten sposób można zapewnić optymalne działanie całej instalacji. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że jeśli zdecydujemy się na zakup niskiej jakości, nieefektywnego inwertera – może okazać się, że doprowadzi on do dalszych uszkodzeń całej instalacji.
Falownik do fotowoltaiki składa się z kilku elementów. Na uwagę z pewnością zasługują układy wejściowe, umożliwiające połączenie inwertera z modułami fotowoltaicznymi. Następnie możemy wskazać układy, które służą do przetwarzania energii stałej w zmienną. Wysoka jakość wykonania tego elementu jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko inwertera, ale również całej fotowoltaiki.
Kolejnym elementem falowników do fotowoltaiki, o którym nie można zapomnieć, są układy sterujące, które odpowiadają za komunikację pomiędzy tym komponentem a fotowoltaiką. Połączenie to może być sterowane np. za pomocą wyświetlacza LCD bądź interfejsów łączących się ze sobą za pośrednictwem internetu.
Wreszcie, nie mniejsze znaczenie mają również elementy odpowiedzialne za zabezpieczenie całego układu. Te podzespoły mają za zadanie dać pewność, że nie dojdzie do poważnej w konsekwencjach i nierzadko kosztownej awarii fotowoltaiki, a także niepożądanego uszkodzenia sprzętów, które były zasilane energią elektryczną z fotowoltaiki.
Jak działa falownik do fotowoltaiki?
Choć wydawać by się mogło, że konwersja prądu stałego w zmienny jest bardzo skomplikowana, to tylko pozory. Tak naprawdę, cały proces jest dość prosty, jednak aby przebiegał bez przeszkód, niezbędny jest dobrej jakości falownik, wykonany z odpowiedniej klasy materiałów. Tylko w ten sposób można bowiem mieć pewność, że w pełni wykorzystamy możliwości fotowoltaiki, nie ryzykując przy tym uszkodzenia sprzętów. Praca falownika do fotowoltaiki polega m.in. na zapewnieniu odpowiedniego przebiegu napięcia, a także przetworzeniu energii tak, by spełniała ona standardy sieci. Bez prawidłowo funkcjonującego falownika lub falowników – fotowoltaika nie będzie wydajna.
Wybór odpowiedniego falownika – o czym warto pamiętać?
Jak widać, falownik jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej. Nie oznacza to jednak, że wystarczy wyposażyć panele w jakikolwiek inwerter: musi on być prawidłowo dobrany pod kątem parametrów. W razie wątpliwości, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do fachowca, który pomoże w dopasowaniu odpowiedniego, w pełni funkcjonalnego komponentu. To rozwiązanie szczególnie dobre dla osób, które nigdy dotąd nie miały do czynienia z instalacją fotowoltaiczną: podjęcie decyzji o doborze falownika bez żadnej wiedzy może nieść za sobą opłakane skutki dla całej instalacji, a także kieszeni właściciela.
Jedną z najważniejszych kwestii, o której wspomnieliśmy już wcześniej, jest wysoka jakość wykonania tego komponentu. Jeśli zdecydujemy się na niskiej jakości falownik – niestety możemy spodziewać się wystąpienia nieprzyjemnej awarii w krótkim czasie. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że coraz częściej stosowaną praktyką jest montowanie większej ilości falowników niż jeden. To pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej wydajności i tym samym pozyskiwanie większej ilości energii elektrycznej.
Falowniki do fotowoltaiki są kluczowe dla prawidłowego działania całej instalacji. Co za tym idzie, jest to element, na którym nie powinno się oszczędzać, stawiając raczej na wydajność, nie na niską cenę.