Zrealizowana budowa przez generalnego wykonawce budowy

Przygotowując się do budowy domu, po zakończeniu etapu projektowania i pozyskiwania pozwoleń na budowę, przychodzi czas wytypowania i weryfikacji wykonawców, czyli znalezienie firmy i ekipy budowlanej, która przeprowadzi inwestora przez kolejne etapy budowy. Coraz częściej, przyszli właściciele nieruchomości dostrzegają potrzebę kompleksowego zarządzania budową, zwłaszcza, gdy ich specjalizacja daleko odbiega od wiedzy budowlanej.

Generalny wykonawca budowy odpowiada za całość

Generalny wykonawca o zakresie usług budowlanych, to przedsiębiorstwo budowlane, które odpowiada kompleksowo za realizację i postępy zleconych przez inwestora prac budowlanych i montażowych. To usługa, która w przeciwieństwie do podwykonawców, realizuje swoje zadania „pod klucz” i bierze na siebie wszystkie działania niezbędne do zakończenia budowy. Inwestor korzystający wyłącznie z podwykonawców musi samodzielnie ustalać harmonogram prac kolejnych ekip, dbać o ustalanie zakresu prac, pilnować i nadzorować prawidłowe ich wykonywanie. Generalny wykonawca natomiast zdejmuje z jego barków wszystkie te zadania. Podejmuje się realizacji budowy od projektu po prace wykończeniowe w powstałym już obiekcie. Obie strony, inwestor i generalny wykonawca podpisują umowę, która zawiera termin wykonania wszelkich planowanych prac oraz warunki finansowe. Zachęcamy do sprawdzenia firm działających na terenie województwa śląskiego pod adresem: https://building-companion.pl/slaskie

Zakres prac generalnego wykonawcy

Generalny wykonawca zaczyna swoje zadania już na etapie projektu domu, przede wszystkim poprzez weryfikację dokumentacji projektowej. Na tym etapie przedstawia on inwestorowi wszelkie możliwe problemy związane z realizacją projektu oraz wskazuje sposoby ich rozwiązania. Wiąże się to często ze zmianami pierwotnego projektu czy jego wariantowością.

Generalny wykonawca bierze również na siebie koordynację wszystkich prac związanych z budową. Nie musi to znaczyć, że wszystkie te prace wykonuje siłami własnej ekipy, może zatrudniać podwykonawców, ale to on odpowiada za jakość i tempo wykonywania ich zadań. Wszystko co dzieje się na budowie automatycznie należy do zakresu obowiązków generalnego wykonawcy. On również odpowiada za ewentualne szkody jakie powstają na placu budowy, wyrządzone przez jego pracowników czy też podwykonawców zatrudnionych do prac budowlanych.

Wynagrodzenie generalnego wykonawcy jest oczywiście dodatkowym kosztem dla inwestora. Jednak korzyści wynikające z jego zatrudnienia są nie do przecenienia, szczególnie przy skomplikowanych i wymagających inwestycjach. Coraz częściej inwestorzy dostrzegają tę potrzebę, mając świadomość swoich ograniczeń czasowych i wykonawczych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.