Coraz więcej osób planujących zakup nieruchomości na cele mieszkalne decyduje się na skorzystanie z oferty dewelopera. Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużym zainteresowaniem m.in. z powodu ciekawych lokalizacji czy chociażby możliwości zaaranżowania po swojemu domu od podstaw. W poniższym artykule chcielibyśmy poruszyć temat, jak wygląda krok po kroku proces zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.
Po pierwsze znalezienie odpowiedniej oferty
Zakup mieszkania zwykle zaczynamy od przejrzenia ofert, co wiąże się z analizą własnych potrzeb. W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania, należy zwrócić uwagę m.in. na lokalizację, metraż, rozkład pomieszczeń czy proponowany standard wykończenia. Ogłoszenia sprzedaży mieszkań znajdziemy oczywiście w Internecie. Jeżeli szukasz nowoczesnego i funkcjonalnego mieszkania w Oławie koło Wrocławia, warto odwiedzić stronę https://modernhomes.pl/.
Weryfikacja firmy i inwestycji
Po dokonaniu wyboru warto zweryfikować dewelopera i dokładnie sprawdzić inwestycję. Wiele kluczowych danych uzyskamy z prospektu informacyjnego. Dzięki dokumentowi dowiemy się m.in. o wcześniejszych inwestycjach dewelopera, statusie prawnym działki, niezbędnych zezwoleniach, terminie zakończenia inwestycji oraz planach dotyczących zagospodarowania przestrzennego i infrastruktury. Warto poprosić również o księgę wieczystą, pozwolenie na budowę czy chociażby sprawozdania finansowe firmy. Oprócz tego zawsze można zasięgnąć opinii wśród osób, które już wcześniej skorzystały z oferty dewelopera.
Umowa przedwstępna
Kolejny istotny krok to rozmowy i negocjacje dotyczące warunków inwestycji. Po ustaleniu kosztów, terminów i konsekwencji wynikających z niedopełnienia zobowiązań stron, przychodzi czas na podpisanie umowy deweloperskiej. Najbezpieczniejszą opcją jest dokonanie tego w obecności notariusza.
Sprawy finansowe
Ważnym punktem zakupu mieszkania jest ustalenie formy finansowania. Część osób korzysta w tym celu ze środków własnych, ale większość nabywców zamiast gotówki wspomaga się kredytem hipotecznym. Na tym etapie odbywa się więc załatwianie formalności finansowych – składanie wniosków o pożyczkę, analiza zdolności kredytowej i podpisanie umów z bankiem. Zakup mieszkania wiąże się też z opłaceniem taksy notarialnej.
Odbiór mieszkania
Gdy budowa mieszkania dobiegnie końca, deweloper zgłasza możliwość dokonania przeglądu nieruchomości w celu sprawdzenia jej stanu technicznego. Warto skorzystać wówczas z usług doświadczonego inspektora nadzoru budowlanego, który dokona fachowej weryfikacji i oceni, czy konieczne są jakiekolwiek poprawki. Gdy mieszkanie spełnia wszelkie wymogi w zakresie prawidłowego, zgodnego z ustaleniami wykończenia, następuje jego odbiór i przekazanie kluczy.
Umowa przyrzeczona
Ostatni krok wieńczący inwestycję to podpisanie – w formie aktu notarialnego – ostatecznej umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Na tym etapie dochodzi do przeniesienia praw własności mieszkania z dewelopera na nabywcę. Podpisanie umowy przyrzeczonej odbywa się w momencie, gdy budynek jest w pełni gotowy do użytku.