Mężczyzna włącza ogrzewanie w swoim domu

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że rachunki za ogrzewanie są wysokie. Niezależnie czy ogrzewacie dom gazem, czy węglem bądź peletem i tak pewnie narzekacie na wysokie ceny. Niestety wiele ciepła ucieka przez nieszczelności. Dlatego też podpowiemy Wam, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie, uszczelniając dach.

Ocieplenie dachu – o czym należy pamiętać?

Oczywiście, aby obniżyć koszty ogrzewania, trzeba pamiętać o ociepleniu dachu. Z drugiej strony należy zabezpieczyć dach przed rozwojem pleśni i grzybów, które pojawiają się na skutek mostków cieplnych. Nie ma się co oszukiwać, jeżeli występuje stara więźba, to niemal zawsze występują mostki cieplne i to nawet gdy będziecie starać się dobrze ocieplić dach, używając dobrej pianki poliuretanowej czy też styropianu. W tym przypadku potrzebna jest folia paroizolacyjna. Uniemożliwia ona rozwój grzybów i pleśni, ale i zapobiega gniciu drewnianych elementów konstrukcji dachowej. Nie ma się co oszukiwać, w żadnym domu nie uniknie się powstawania pary wodnej. Nadmiar pary wodnej prowadzi do zawilgocenia np. wełny mineralnej i dochodzi do skraplania się wody, a przez to znowu może pojawić się pleśń. Dlatego stosowanie folii paroizolacyjnej jest wręcz obowiązkowe, tym bardziej że poprawia ona izolację i wentylację.

Jaką folię paroizolacyjną wybrać?

O tym jak ważna jest folia paroizolacyjna już wiecie. Czas teraz wybrać właściwy model, biorąc pod uwagę właściwości. Największą popularnością cieszy się folia paroizolacyjna polietylenowa. Jej współczynnik Sd wynosi od kilkudziesięciu do stu metrów. W ciągu doby przepuszcza niewiele ilości pary wodnej. Dobrym wyborem wydaje się również folia paroizolacyjna aktywna. Jej współczynnik Sd wynosi zaledwie kilkanaście metrów. Warto wiedzieć, że zapobiega ona przedostawaniu się pary wodnej do dalszej konstrukcji dachu. Należy ją bardzo dokładnie zamontować pod pokryciem dachowym. Dostępna jest także folia paroprzepuszczalna aluminiowa, którą określa się często mianem najtrwalszej. Posiada specjalny ekran wykonany z aluminium, który doskonale odbija ciepło. Dzięki temu termoizolacja budynku jest zdecydowanie lepsza. Pamiętajcie jednak, że ten rodzaj folii trzeba montować aluminiowym ekranem do wnętrza pomieszczeniu. Dzięki temu może odbić nawet 90% energii cieplnej, co oczywiście w znaczący sposób przełoży się na zwiększenie efektywności termoizolacyjnej, a tym samym będzie można zaoszczędzić nieco na ogrzewaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.