Odpady budowlane.

Każdy remont wiąże się z tym, że powstaje w jego trakcie wiele odpadów, takich jak gruz, drewno czy papa z dachu. Wywóz odpadów budowlanych jest trudny ze względu na to, że z tego typu śmieciami trzeba postępować w sposób szczególny i zgodny z prawem. Na szczęście, odbiór gruzu i innych materiałów możliwy jest obecnie dzięki specjalistycznym firmom, które dysponują odpowiednimi środkami do wykonania tego zadania. Jak więc powinien wyglądać wywóz odpadów budowlanych?

Czym są odpady budowlane?

Podczas remontu powstają ogromne ilości gruzu, będącego bardzo cennym materiałem. Poza tym używa się wielu farb, zapraw i innych środków. Po wymieszaniu tych materiałów z gruzem powstają odpady budowlane, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Większość z tych odpadów nie jest klasyfikowana jako odpady komunalne, a ich wrzucenie – w jakiejkolwiek ilości – do pojemników na odpady jest nielegalne i może się wiązać z grzywną w wysokości 500 złotych. Ponadto, wiele odpadów budowlanych zawiera niebezpieczne substancje, które mogą mieć katastrofalny wpływ na środowisko. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 roku w sprawie poziomów recyklingu odpadów, Polska zobowiązała się do recyklingu, przygotowania do ponownego użycia lub odzysku innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych na poziomie 50 proc. w 2018 r., 60 proc. w 2019 r. oraz 70 proc. w 2020 roku.  Wszystko to powoduje, że wywóz odpadów budowlanych Poznań musi być przeprowadzany według ściśle określonych zasad i zgodnie z prawem.

Profesjonalny przewóz śmieci w kontenerach

W niektórych gminach mieszkańcy mają możliwość oddania odpadów budowlanych do bezpłatnego transportu. Jeśli ktoś dysponuje odpowiednio dużym pojazdem, może także złożyć odpady budowlane w lokalnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie wszyscy jednak mają okazję do pozbycia się odpadów w taki sposób. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie kontenera lub big baga, czyli dużego worka na gruz. Takie usługi oferuje firma Śmieci.eu, która zajmuje się wywozem odpadów budowlanych z Poznania. Klienci, decydując się na współpracę z profesjonalną firmą, zyskują gwarancję, że odpady zostaną usunięte z placu budowy lub miejsca remontu w odpowiedni sposób.

Legalny wywóz odpadów budowlanych Poznań

Wywóz odpadów budowlanych w Poznaniu jest w pełni legalny, dzięki temu, że firmy zajmujące się transportem odpadów posiadają wszystkie niezbędne decyzje, poparte wpisem do BDO. Dokument ten zapewnia więc, że śmieci zostaną zutylizowane zgodnie z obowiązującym prawodawstwem. Dodatkowo firma zajmie się też tym, by odpady mogły być wykorzystane ponownie w maksymalnym stopniu – gruz jest używany jako kruszywo do produkcji betonu, a tworzywa sztuczne przetwarza się na polimery, oleje ciężkie i gazy techniczne. Po zakończeniu procesu klient otrzymuje także stosowne dokumenty środowiskowe, będące potwierdzeniem poprawności wykonania usługi. Aby więc legalnie wywieźć odpady budowlane w Poznaniu, wystarczy jedynie skontaktować się z firmą kilka dni wcześniej, by mieć pewność, że kontener dotrze na miejsce na czas, a potem zostanie odebrany w ustalonym terminie.

One thought on “Wywóz odpadów budowlanych – jak przeprowadzić zgodnie z zasadami prawa?”

  1. Wywóz odpadów z budowy to czasami nielada wyzwanie. Nie każda firma, która zajmuje się wywozem śmieci też wywozi śmieci budowlane, wtedy trzeba szukać na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.