Zielone ogórski uprawiane na balkonie leża na stole

Wiele osób chciałoby się zdecydować na posiadanie własnego ogródka i uprawę warzyw, jednak nie mają takich możliwości. Mieszkanie w bloku, jak się okazuje, wcale nie musi być aż tak ograniczające pod względem ogrodnictwa. Ogórki to warzywa, które można zasadzić w doniczkach i oglądać ich wzrost nawet na balkonie mieszkalnym. Wystarczy poznać kilka zasad, dzięki którym dowiesz się, jak to zrobić, by bez kawałka ziemi stworzyć piękną przestrzeń i zbierać te pyszne warzywa.

Jakie ogórki uprawiać w doniczce?

Tak naprawdę, jeśli masz tyle chęci, możesz spróbować uprawiać każdą odmianę ogórka. Są jednak gatunki, oznaczone symbolem F1, które są bardziej plenne i odporne na choroby. Dzięki temu można mieć pewność, że ich uprawa w doniczce będzie łatwiejsza, niż ogórków bez tego symbolu. Powstał nawet specjalny gatunek do uprawy w doniczkach – Iznik F1. Duża doniczka i ciepłe miejsce na balkonie sprawią, że właściciele roślin będą mogli zbierać pyszne, chrupiące warzywa. Sięgają one do wysokości 15-20 cm i tworzą gęsto ulistnione pędy. Nasiona można wysiewać do doniczek już od początku wiosny, jednak są one bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego na balkonie najlepiej je umieścić dopiero w drugiej połowie maja. Iznik F1 najlepiej rośnie na glebach lekkich i próchniczych, które szybko się nagrzewają.

Drugi polecany rodzaj ogórka do wysiewu w doniczkach do Dar. Zajmuje mniej miejsca niż Iznik F1, ponieważ ma postać krzaczastych pędów. Cały proces rozsiewania jest podobny jak do Iznika. Wszystkie rodzaje ogórków najbardziej lubią ciepłe i nasłonecznione stanowiska.

Warunki balkonowe

Do uprawy ogórków na balkonie powinno się wybrać duże donice. Minimalna objętość to 10 litrów, jednak warto dać im trochę więcej miejsca i postawić na 20 litrowe pojemniki. Im większy pojemnik tym mniejsze prawdopodobieństwo utraty wody z podłoża i wahań temperatury. To z kolei  może negatywnie wpływać na rozwój roślin.

Słoneczne stanowisko powoduje bardzo szybkie wysychanie podłoża. W związku z tym ogórki na balkonie należy podlewać nawet kilka razy dziennie. Należy o tym pamiętać, szczególnie w wakacyjne dni, kiedy wychodzimy na kilka godzin np. do pracy. Powstały różne przedmioty, które w takich sytuacjach zapobiegają przesuszeniu, są to np. dozowniki wody lub urządzenia do nawadniania kropelkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.