Duże donice ogrodowe w których posadzone są zioła

Zioła to rośliny, które z powodzeniem może uprawiać nawet ogrodnik amator. Są proste w uprawie i mało wymagające pod względem warunków wzrostu. Zioła można uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie czy na tarasie. Aby rosły i dawały plony, najlepiej sadzić je w pojemnikach, skrzyniach, koszach. Zobacz, jakie zioła najlepiej uprawiać i jakie donice ogrodowe wybrać do domowego zielnika.

W jakich donicach uprawiać zioła?

Donice ogrodowe to obszerna kategoria akcesoriów do ogrodu. Wśród propozycji odnaleźć można małe, duże, wykonane z różnych materiałów i o różnej funkcjonalności. Wiele osób donice ogrodowe traktuje jako swoiste dekoracje zielonej przestrzeni, bowiem ich design potrafi odmienić charakter tarasu, nadać mu stylu i klimatu. Choć jednak wykorzystać je nie tylko do dekoracji przestrzeni, ale i do uprawy, warto dokładnie się przyjrzeć właściwością donic – nie wszystkie bowiem rośliny dobrze będą rosły w każdym modelu.

Chcą złożyć w ogrodzie zielnik, warto zaopatrzyć się w donice małe, bowiem bazylia, koper, tymianek, szałwia czy mięta nie potrzebują dużych pojemników. Takie zioła jak lawenda, szczypiorek czy rozmaryn dobrze będą rosnąć w doniczkach o średnicy 20 cm i głębokości 15-20 cm. Najlepsze warunki do wzrostu zapewnią im donice ogrodowe ceramiczne, z tworzyw sztucznych, drewna, blachy lub wikliny. Bardzo ważne jest, aby pojemniki były odporne na stały kontakt z wodą, a także wyposażone w otwór o średnicy co najmniej 1 cm w dnie lub ściankach bocznych tuż przy nim. Otwór ten będzie umożliwiał odpływ nadmiaru wody. Należy również pamiętać, aby na spodzie donicy ułożyć drenaż w postaci kilkucentymetrowej warstwy żwiru, keramzytu lub drobno potłuczonych doniczek. Na takim podłożu kładzie się następnie żyzne podłoże, którego nie może być więcej niż do poziomu ok. 5 cm poniżej górnego brzegu doniczki, dzięki temu w czasie podlewania woda nie będzie się wylewać poza krawędzie. Wolna przestrzeń pozwoli też na ułożenie kory, która ogranicza parowanie wody.

Jaką ziemię wybrać do ziół doniczkowych?

Przy uprawie ziół trzeba zadbać nie tylko o odpowiednie pojemniki, ale także ziemię. Podłoże do uprawy musi być lekkie, przepuszczalne oraz żyzne. W zielniku idealnie sprawdzi się humus, który dzięki zawartości torfu będzie magazynował wodę i chronił podłoże przed szybkim wysychaniem. Ziemię najlepiej wzbogacić o nawóz w postaci naturalnej np. wymieszać z ziemią kompostową. W przypadku uprawy bardziej wymagających ziół, warto sięgnąć po specjalne mieszanki. Chcąc zadbać, aby podłoże było zdrowe i pozbawione chorobotwórczych patogenów, można poddać je działaniu wysokiej temperatury np. uprażyć w piekarniku. Kilkuminutowe prażenie w wysokiej temperaturze sprawi, że będzie można się cieszyć zdrowymi i obfitymi zbiorami pochodzącymi z domowego zielnika.

Jakie zioła uprawiać w donicach?

Donice ogrodowe pozwalają na uprawę licznych gatunków ziół. Sadzić można w nich zarówno te jednoroczne np. bazylię, koper, majeranek, cząber, szczypiorek, jak i wieloletnie, do których zalicza się miętę, melisę, rozmaryn, oregano, pietruszkę kminek, lawendę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.