Wielu inwestorów zastanawia się, czy dom z drewna w technologii szkieletowej jest w stanie dorównać wytrzymałością, domowi murowanemu? Tak, zupełnie w niczym mu nie ustępuje. To tylko jedno z wielu pytań jakie zadają sobie osoby, które chcą wybudować szkieletowy dom drewniany.
Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, ciekawostki, fakty oraz mity związane z budową domów drewnianych technologii szkieletowej. Zapraszamy do lektury.
Dom z drewna w technologii szkieletowej – najważniejsze zalety
Drewniany dom szkieletowy to inwestycja, która wiąże się z wieloma zaletami. Wśród mocnych stron wymienia się najczęściej:
- dużo krótszy czas budowy w porównaniu do innych technologii budowy domów jednorodzinnych;
- znacznie niższe koszty nie tylko budowy, ale również utrzymania takiego domu;
- szkieletowy dom drewniany jest stosunkowo łatwy w rozbudowie;
- rozwiązanie to może być energooszczędne, a to w dzisiejszych czasach bardzo istotne.
Szkieletowy dom drewniany – porcja istotnych faktów
Odpowiadając szerzej na pytanie zadane we wstępie, już spieszymy z odpowiedzią. Dom z drewna w technologii szkieletowej i typowy domu murowany charakteryzują się porównywalnym czasem eksploatacji. Jednak w tym miejscu należy zaznaczyć, że budowa domów szkieletowych wymaga znacznie większej precyzji, a także znajomości technologii. To przede wszystkim od kompetencji osób, które odpowiedzialnych są za prowadzenie budowy zależeć będzie trwałość takiego domu. Odpowiednio zbudowany szkieletowy dom drewniany, jeżeli jest w prawidłowy sposób eksploatowany może mieć trwałość sto lat, a nawet więcej.
Jednym z mitów na temat domów z drewna, jakimi są domy budowane w technologii szkieletowej, jest to, że mogą być bardziej narażone na pożar w porównaniu do budynków murowanych. To, że dom szkieletowy jest łatwopalny, jest błędnym poglądem. Domy budowane w takiej technologii są od wewnątrz chronione płytami gipsowo – kartonowymi, a te charakteryzują ognioodpornością, która jest zgodna nawet z najbardziej wymagającymi polskimi normami. Ponadto chroni je wełna mineralna, która nie jest palna.
Z powyższym zagadnieniem wiąże się również fakt, iż dom budowany w technologii szkieletowej nie musi koniecznie mieć drewnianej elewacji. Domy w tej technologii mogą mieć w zasadzie dowolny typ elewacji, można ją np. otynkować.
Pewną trudnością w budowie szkieletowych domów drewnianych jest to, że wykonanie wszelkich prac budowlanych powinno być bardzo staranne oraz zgodne z wszelkimi zasadami. W związku z tym decydując się na inwestycję takiego domu, warto wybrać profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem – taką firmą jest Drewdom. Domy szkieletowe można postawić w bardzo krótkim czasie, a czas budowy w sprzyjających warunkach trwa około trzech miesięcy! Od razu po zakończeniu prac na budowie, w domu można zamieszkać.
Dom drewniany szkieletowy „kanadyjczyk” a polskie warunki klimatyczne
Wiele osób zastanawia się też nad tym, czy popularne „kanadyjczyki” są w stanie sprawdzić się w naszym klimacie. W domach szkieletowych stosuje się najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu termoizolacji, ponadto można w nich stosować różne rodzaje ogrzewania. To sprawia, że domy drewniane w technologii szkieletowej doskonale nadają się warunków klimatycznych panujących w Polsce.