Kupowanie mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego może okazać się długą i skomplikowaną procedurą. Mieszkańcy miast coraz częściej decydują się na zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera, nawet gdy finansowo okazuje się to mniej korzystne. Dlaczego tak dużo osób decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera? Co chroni kupującego? Jak skutecznie sprawdzić dewelopera i inwestycję?

Nowe mieszkanie od dewelopera w Lublinie – dlaczego warto?

Jednym z najważniejszych powodów takiego wyboru jest możliwość zagospodarowania i spersonalizowania przestrzeni w mieszkaniu. Nowe mieszkanie od dewelopera w Lublinie kusi także często umiejscowieniem budynków na całkiem nowych osiedlach zaprojektowanych pod nowoczesną i funkcjonalną infrastrukturę. Modne stało się również zagospodarowanie terenów zielonych wokół budowli, tak aby mieszkańcy nie narzekali na hałas i smog. Najczęściej wraz z nowym lokalem otrzymujemy miejsce parkingowe w pakiecie.

Co stanowi ochronę prawną dla kupujących?

Obecnie osoby kupujące mieszkanie mogą czuć się bezpiecznie dzięki ustawie deweloperskiej zabezpieczającej nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego. Ustawa ta ogranicza znaczącą przestrzeń do nadużyć deweloperskich. Zmiany w prawie, których wynikiem jest wspomniana ustawa spowodowały, że od 2012 roku sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego znacznie wzrosła.

Rozliczenia pomiędzy deweloperem a osoba kupującą są dokonywane poprzez specjalny rachunek powierniczy, kontrolowany przez bank, dzięki czemu nie dochodzi do oszustw finansowych żadnej ze stron. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed upadłością dewelopera lub brakiem dotrzymania umowy.

Jak możesz sprawdzić dewelopera?

Przed zdecydowaniem się na konkretną firmę deweloperską warto poczytać opinię dostępne na forach internetowych, stronach związanych z rynkiem mieszkaniowym i tym podobne. Ale to tylko ułamek pracy jaką należy wykonać, by mieć pewność, że wybraliśmy sprawdzonego dewelopera. Krajowy Rejestr Sądowy umożliwia sprawdzenie, czy widnieje on w rejestrze i czy należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Ponadto deweloperzy posiadający już swoją renomę mogą pochwalić się licznymi sukcesami i nagrodami, które sprawiają, że są oni bardziej wiarygodni.

Jak zweryfikować zgodność inwestycji?

Każdy potencjalny klient powinien mieć nieograniczony dostęp do oficjalnej dokumentacji budowy oraz numeru księgi wieczystej gruntu, który umożliwia sprawdzenie podawanych informacji i sytuacji prawnej ziemi. Warto przyjrzeć się również sposobowi finansowania inwestycji. Dla kupującego najbezpieczniejszą opcją jest sytuacja, gdy inwestor korzysta z własnych środków bądź kredytu bankowego. Mniej pewną sytuację stanowią sytuacje, gdy inwestycja jest realizowana z pieniędzy klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.