Uprawa i zastosowanie Mizuna

Artykuł partnera.

Mizuna, określana czasem również jako tzw. kapusta japońska, to smaczne i zdrowe, a przy okazji zdobywające w Polsce coraz większą popularność warzywo. Wprawdzie nadal nie jest ono uznawane za jedno z głównych składników kulinarnych w polskiej kuchni, to warzyw warto zwrócić uwagę na jej właściwości (nie tylko smakowe, ale także zdrowotne, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę), szerokie możliwości zastosowania w kuchni oraz stosunkowo łatwą uprawę.

Mizuna – jak ona wygląda?

Mizuna (Brassica campestris var. japonica) to roślina, która jest blisko spokrewniona z:

 • kapustą pekińską,
 • brokułem,
 • jarmużem.

Jest to roślina o stosunkowo krótkim okresie wegetacji, a jednocześnie wysokiej mrozoodporności; zalety te czynią z opisywanej przez nas rośliny idealny wręcz wybór w przypadku wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się świeżymi, smacznymi liśćmi przez właściwie cały rok.

Mizuna należy do rodziny kapustowatych (łac. Brassicaceae) i generalnie ma dość niewielkie wymagania uprawowe. Jeśli zatem jesteś dopiero początkującym ogrodnikiem i obawiasz się, że nie podołasz uprawie mizuny, mamy dla Ciebie bardzo dobrą odpowiedź: hodowla tego gatunku nie powinna sprawić Ci większego problemu.

Jak wygląda mizuna?

Już sam wygląd mizuny jest dość charakterystyczny; na uwagę zwraca jej znaczna, sięgająca trzydziestu centymetrów wysokość (te trzydzieści centymetrów, o których piszemy, nie obejmuje pędu kwiatostanowego). Kolejnym przyciągającym uwagę elementem są liście; w zależności od odmiany rośliny oraz warunków, w jakich są uprawiane poszczególne egzemplarze, ulistnienie to może mieć odcień jasnozielony lub nawet bordowo-fioletowy. To właśnie różnorodność kolorów w dużej mierze sprawia, że mizuna może stanowić ważny element ozdobny na talerzu, skutecznie nadając sałatkom i potrawom estetyczny wygląd (abstrahując od walorów smakowych, a te również są znaczne).

Mizuna z makaronek i łososiem, autor Toshimasa Ishibashi, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org.jpg

Jak powinna wyglądać uprawa mizuny?

Mizuna to roślina, która najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym, choć z pewnością zadowoli Cię informacja, że dobrze znosi ona również lekkie zacienienie. Odpowiednie warunki świetlne to absolutne have, jeśli oczekujesz od tej rośliny:

 • dobrego wzrostu,
 • pięknego wybarwienia,
 • bogatego smaku liści.

A co, jeśli chodzi o podłoże? Przede wszystkim, musisz mieć na uwadze, że mizuna jako roślina uprawna to gatunek, który preferuje żyzne i próchniczne gleby; najlepiej, by charakteryzowały się one umiarkowanym poziomem wilgotności. W sytuacji, gdy uprawiasz, mizunę w doniczce, warto, byś wykorzystał do tego zadania ziemię uniwersalną, wzbogacając ją dodatkowo za pomocą odrobiny piasku. Koniecznie unikaj nadmiaru wody podczas podlewania, ponieważ w przeciwnym wypadku musisz liczyć się z ryzykiem, jakim jest gnicie korzeni.

Mizuna a zdrowie

Mizuna to nie tylko smaczne warzywo, ale także zdrowe. Jej regularne spożywanie może przyczynić się do takich korzyści zdrowotnych jak na przykład:

 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór czy choroby układu oddechowego,
 • zapobieganie chorobom oczu (w tym na przykład zwyrodnieniu plamki żółtej),
 • spadek ryzyka wystąpienia:
  • cukrzycy,
  • chorób serca,
  • Alzheimera,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci.

Podsumowanie

Warto mieć na uwadze uniwersalne zastosowanie mizuny w kuchni; roślina ta świetnie sprawdzi się jako ważny składnik sałatek, surówek czy innych potraw. Z kolei jeśli chodzi o kwestie ściśle związane z uprawą, mizuna z pewnością zaskoczy Cię swoją prostotą i walorami smakowymi. Jeśli zainteresował Cię ten pomysł, odwiedź stronę https://www.ogarnijogrod.pl/, a znajdziesz wszystkie informacje na temat mizuny i jej uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.