Pompy ciepła służą do dostarczenia energii cieplnej do budynku. Pobór energii ze źródeł odnawialnych, przy spełnieniu określonych warunków, może osiągnąć nawet do 75% zapotrzebowania energetycznego budynku i jego mieszkańców. Pompy ciepła zapewniają ogrzewanie budynku w zimie, służą również do podgrzewania wody użytkowej, a także jako klimatyzatory w upalne, letnie dni. Ile kosztuje pompa ciepła i co wpływa na koszty jej zakupu i eksploatacji?
Co trzeba brać pod uwagę, kupując pompę ciepła
Koszty związane z pompą ciepła, jakie ponosi użytkownik, można podzielić na koszty instalacji, oraz koszty eksploatacji. Mając do wyboru zainstalowanie pompy ciepła tzw. garażowej produkcji lub teoretycznie droższej pompy ciepła Vaillant, wybór tej pierwszej początkowo wydaje się tańszą opcją. W praktyce jednak wydajność pompy wykonanej z niskiej jakości, źle współpracujących ze sobą podzespołów jest słabsza, co przekłada się na wyższą awaryjność, oraz częstsze i problematyczne serwisowanie. Bywa również, że wysoka wadliwość pompy w ogóle nie pozwala na jej użytkowanie, a gwarancje nie są skuteczne. Inwestycja w sprawdzone rozwiązania renomowanej firmy, która od lat rozwija technologie grzewcze, zapewniając w pełni kompatybilne systemy i markowe podzespoły, daje gwarancję stabilnej pracy, regularnego serwisowania, a w przypadku problemów – rzetelnego wywiązania się z zapisów gwarancyjnych.
Kompleksowe wykonawstwo czy samodzielny zakup?
Na koszt instalacji pompy ciepła, która ma za zadanie ogrzewanie całego domu, wpływa również jej prawidłowy dobór i montaż. Kupując samodzielnie urządzenie i zatrudniając do montażu niezależną ekipę, prywatny inwestor płaci podatek VAT w wysokości 23% od zakupionej pompy ciepła. Kompleksowe wykonawstwo zapewnia nie tylko prawidłowy dobór mocy instalacji, ale również dostarczenie i montaż urządzenia. W cenę usługi wliczony jest 8% podatek VAT, co dla końcowego użytkownika oznacza realne oszczędności.
Jak zaoszczędzić na pompie ciepła, stosując zasobniki CWU.
Pompy ciepła, celem ograniczenia strat oraz zapewnienia jak najlepszej wydajności układu, mogą być wspomagane przez instalacje fotowoltaiczne, bufory ciepła, lub zasobniki CWU. Zasobniki ciepła CWU, z którymi współpracują pompy ciepła Vaillant, nie tylko zapewniają ciepłą, bieżącą wodę do celów użytkowych, ale również stabilizują pracę układu. Zasobnik ciepła ogranicza częstotliwość cykli włączania się pompy, oszczędzając prąd i pozytywnie wpływając na eksploatację.
Od czego zależy koszt pompy ciepła z zasobnikiem
Zasobnik to zbiornik ciepłej wody użytkowej, stosowanej do bieżących potrzeb: kąpieli, mycia naczyń itp. Jego wielkość uwarunkowana jest zużyciem ciepłej wody, tzw. rozbiorem w ciągu dnia, ale również wydajnością pompy ciepła. Prawidłowo obliczony układ pompy ciepła z zasobnikiem powinien uwzględniać następujące dane:
- czy dom jest na etapie projektu, czy użytkowany,
- jaka jest powierzchnia domu oraz jego stan: ocieplenie, rozkład pomieszczeń, sposób użytkowania, poprowadzone instalacje,
- jakie ogrzewanie jest zainstalowane,
- ilość osób zamieszkujących dom, oraz ich preferencje określające komfort cieplny,
- możliwości techniczne instalacji,
- zużycie wody, na które wpływa m.in. rodzaj armatury łazienkowej, zapotrzebowanie na ciepłą wodę (np. czy w domu jest wanna, deszczownica, czy prysznic, ale również czy używana jest zmywarka).
W zależności od powyższych dobiera się:
- rodzaj urządzenia (pompa ciepła gruntowa, wodna, lub powietrzna),
- moc pompy ciepła,
- rodzaj i wielkość zasobnika,
co ostatecznie wpływa na cenę końcową.
Pompa ciepła z zasobnikiem – wydatek, który się zwraca
Inwestując w pompę ciepła, warto zwrócić uwagę na to, by inwestycja była opłacalna i służyła bezproblemowo przez wiele lat. Prawidłowo obliczona moc pompy ciepła Vaillant, uzupełnionej o zasobnik CWU pozwoli na tanie w eksploatacji ogrzewanie, zapewni komfort cieplny całej rodzinie oraz ciepłą, tanią wodę do kąpieli.