Ochrona przed burzą i piorunami jest ważnym elementem, na który zwraca się uwagę podczas budowy domu. Montaż instalacji odgromowych nie jest jednak wystarczającym sposobem skutecznej ochrony. Należy pamiętać, że konieczne jest także zabezpieczenie sieci elektrycznej w domu i podłączonej do niej sprzętów. Jak to zrobić?
Ochrona sprzętu przed zmianą napięcia – ochronniki przepięć
Instalacja odgromowa chroni budynek przed szkodliwym działaniem pioruna, jednak należy pamiętać, że to nie jedyne zagrożenie, jakie niesie ze sobą burza. W nowych budynkach, lub gdy przeprowadzana jest konserwacja i remont już istniejącej instalacji elektrycznej często podejmowana jest decyzja o instalacji specjalnych urządzeń. Są to tzw. ochronniki przepięć.
W praktyce piorun, niosący ze sobą ogromny ładunek elektryczny uderzyć może nie tylko bezpośrednio w dom, ale także np. w linię napowietrzną wysokiego napięcia. W takiej sytuacji wysokie napięcie rozprowadzane jest do znajdujących się w pobliżu miejsca uderzenia budynków. Przy braku odpowiedniego zabezpieczenia dochodzi do uszkodzenia domowej instalacji elektrycznej oraz wszystkich urządzeń, które w danym momencie były do niej podłączone. Takiej sytuacji można jednak uniknąć decydując się na montaż urządzeń ochronnych.
Jakie ochronniki przepięć wybrać?
Na początek należy zaznaczyć, że instalacja wykonywana jest w sposób kaskadowy. Mówiąc najprościej – poszczególne elementy mają stopniowo redukować zagrożenie. Pierwszym elementem są ograniczniki typu 1, nazywane odgromnikami. To one w pierwszej kolejności przyjmują ogromny ładunek, jaki niesie ze sobą piorun i niwelują jego wartość – zgodnie z wartościami określonymi przez producenta urządzenia. Następnym elementem ochrony są ochronniki przepięć typu 2 (klasa C). Są one znacznie czulsze, dzięki czemu pozwalają zabezpieczyć większość domowych urządzeń przed uszkodzeniem. Umożliwiają redukcję wartości przepięcia do poziomu 1-1,5 kV. Ostatnim rodzajem są ochronniki typu 3 (dawniej klasa D), które montowane w puszcze elektrycznej tuż za gniazdkiem lub w rozdzielnicy, chronią sprzęt w sposób bezpośredni. Pozwalają na ograniczenie napięcia do poziomu 0,8 kV.
Ochronniki przepięć – pomoc fachowca
Należy pamiętać, że tylko prawidłowo wykonany system zabezpieczeń pozwoli na skuteczne zabezpieczenie instalacji elektrycznej w domu i sprzętów przed szkodliwym działaniem pioruna. Dlatego najlepszym sposobem jest zlecenie montażu ograniczników przepięć fachowcom, którzy dopasują urządzenia do potrzeb i wymagań danej instalacji.
Bardzo ciekawy artykuł. Musze przyznać, że bardzo pomógł mi ze względu na to, że niedługo zaczynam budowę domu. Nie sądziłem, że instalacja odgromowa to nie wszystko. Dzięki 🙂