Montaż okien w warstwie ocieplenia

Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach montaż okien w warstwie ocieplenia zyskuje coraz większą popularność? Jest to obecny standard stolarki okiennej w domach pasywnych i energooszczędnych. Chcesz wiedzieć, na czym polega to rozwiązanie, jak prawidłowo wykonać montaż okna w ociepleniu, a także jakie korzyści z tego wynikają? Czytaj dalej!

Mostek termiczny — co to jest i dlaczego należy go unikać?

Z tematyką montażu okna w warstwie ocieplenia ściśle wiąże się aspekt mostka termicznego. Jest to obszar ściany, w którym z różnych przyczyn przerywa się opór cieplny. Zjawisko to jest niekorzystne, ponieważ miejsce to powoduje straty ciepła.

Mostek termiczny okna tworzy się na skutek nieprawidłowego montażu. Można go także spotkać w narożnikach. Aby zminimalizować ryzyko jego powstania oraz uniknąć skraplania pary wodnej po wewnętrznej stronie okien, wykorzystuje się montaż okien w ociepleniu.

Podstawy wstawiania okna, czyli jak osadzić okno w ociepleniu

Aby uzyskać najkorzystniejszy bilans energetyczny, okna osadza się w warstwie izolacji. Może być to kłopotliwe, ponieważ współczesne okna są ciężkie i wymagają solidnego podparcia. Z tego względu monterzy wysuwają okno przed ścianę nośną i opierają je na konsolach, listwach, kątownikach lub innych podporach przytwierdzonych do muru konstrukcyjnego.

W przypadku cieńszych izolacji lepszym rozwiązaniem jest osadzenie okna częściowo w izolacji i częściowo w murze. Z kolei olbrzymie przeszklenia sytuuje się dyblami lub kotwami montażowymi na krawędzi muru konstrukcyjnego.

Montaż okien w warstwie ocieplenia — czy warto decydować się na takie rozwiązanie?

Montaż w warstwie ocieplenia ceniony jest ze względu na liczne korzyści. Pierwszą z nich są walory estetyczne. Ramy okienne nie są osadzone nadmiernie głęboko, a raczej okna stanowią naturalne przedłużenie ściany. Drugą zaletą jest dodatkowa powierzchnia pod oknem w formie parapetu. Niemniej, najistotniejszą kwestią jest wykluczenie powstania mostka termicznego i zmniejszenie strat ciepła.

 

Okna PCV

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Metody wykonania montażu okien w warstwie ocieplenia. Metoda na konsolach

Wyróżnia się kilka sposobów montażu okna w warstwie ocieplenia. Powszechnie stosuje się specjalne konsole podpierające wysunięte okno, które są systemem kotew regulowanych i metalowych podpór. Prace przebiegają w kilku etapach:

  • dolną konsolę montażową mocuje się do betonowej lub ceglanej ściany;
  • konsole wspornikowe wysuwa się poza obręb ściany;
  • skrzydło okienne mocuje się na konsolach wsporczych i kotwami przytwierdza do muru;
  • wstawianie okna musi uwzględniać jego wyregulowanie w pionie i poziomie;
  • powstałą przestrzeń między murem a skrzydłem należy zabezpieczyć taśmą;
  • ocieplenie przy oknach wymaga położenia styropianu na elewacji.

Przy montażu należy pamiętać o zachowaniu luzu montażowego.

Okna w warstwie ocieplenia — metoda metalowych kątowników

Sposób ten jest mniej wygodny, ale jeśli nie ma odpowiedniego luzu montażowego pomiędzy ościeżem a ramą okienną, jest to jedyna możliwość wstawienia montażu w warstwie ocieplenia.

W tym przypadku wykorzystuje się kątowniki o określonej nośności. Należy wyznaczyć ich położenie pod oknem, nawiercić otwór i bez dokręcania osadzić łącznik. Jeśli kątowniki mają prawidłowy poziom, dokręca się je do muru i na nich opiera się okno.

Montaż z zastosowaniem drewnianego krawędziaka

Pod oknem od strony zewnętrznej dokręca się drewnianą belkę, która podpiera okno. Położenie okna w warstwie ocieplenia wyznacza się klockami podporowymi. Dzięki temu miejsce to się uszczelnia. Warto pamiętać o impregnacji  krawędziaka i zastosowaniu warstwy termoizolacyjnej. Tym sposobem boki i górę okien mocuje się do muru od strony zewnętrznej kątownikami, a łączenia osłania specjalną taśmą.

Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia, czyli metoda ciepłej ramy montażowej

W tym przypadku okno w warstwie ocieplenia wstawia się w zabudowaną ciepłą ramę nośną, która stanowi przedłużenie ościeża. Rama jest docinana na wymiar okna. Profile przyklejane są dookoła otworu okiennego do muru, a ramę dodatkowo stabilizuje się łącznikami. Zaletą tego rozwiązania jest natychmiastowe uszczelnienie okna.

Montaż okien w warstwie ocieplenia — sposób na izolację termiczną domu

Montaż okna w ociepleniu ma wiele zalet, aczkolwiek czerpanie korzyści finansowych z izolacji termicznej budynku możliwe jest dzięki skorzystaniu z pomocy profesjonalnych firm. Dzięki temu zyskuje się pewność prawidłowo wykonanej usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.