Zbudowany dom z antresolą

Antresola to inaczej półpiętro. Świetnie się sprawdza w wysokich pomieszczeniach, bo dzięki niej można wygospodarować dodatkową przestrzeń bez konieczności budowania całego piętra. Często spotyka się antresolę w domach nowoczesnych i w stylu skandynawskim – czy warto się na nią zdecydować?

Czym różni się antresola od poddasza?

Poddasze użytkowe to oddzielna, w pełni zamknięta kondygnacja. Antresola to wyodrębniona część jednego piętra – zajmuje tylko część przestrzeni, czym trochę przypomina balkon albo galerię wybudowaną wewnątrz budynku. Antresola powinna mieć przynajmniej półtora metra wysokości, dlatego urządza się ją w wysokich pomieszczeniach, po których nadal można się normalnie poruszać, mimo że sufit znajduje się teraz sporo niżej.

Do antresoli potrzebna jest nie tylko odpowiednia wysokość, ale i dość duży metraż pokoju, ponieważ do półpiętra muszą jeszcze zostać doprowadzone schody. W większych domach są to zwykle schody pełnowymiarowe, natomiast na ograniczonych przestrzeniach stosuje się schody kręcone albo mniejsze drabinki. Na projektyzwizja.pl można znaleźć różne ciekawe rozwiązania dla domów z antresolą.

Czy antresola jest tańsza w budowie?

Budowa antresoli kosztuje mniej niż budowa samodzielnego piętra. Co więcej, antresolę da się nawet stworzyć w domu już gotowym, choć będzie to wymagać poważnego remontu. Antresola musi być odpowiednio stabilna i mocna, tak by nie doszło do jej zawalenia w trakcie użytkowania, potrzebny więc będzie odpowiedni projekt architektoniczny. Zezwolenie nie jest wymagane, chyba że budowa półpiętra wymusza zmiany w rozstawieniu ścianek działowych.

Dla kogo dom z antresolą będzie odpowiedni?

Antresola najczęściej pojawia się w części dziennej, np. w domach w typie nowoczesnej stodoły. Na antresoli można urządzić bibliotekę, kącik do gier albo oglądania telewizji, miejsce zabaw dla dzieci, zapasową sypialnię dla gości. Antresola jest otwarta na salon, dlatego raczej się nie nada na prywatny pokój dla domowników, aczkolwiek w bardzo małych domach dla singli lub bezdzietnych par właśnie antresola służy jako miejsce do spania – w ten sposób nie ogranicza się powierzchni salonu i kuchni, a sypialnia jest mimo wszystko jakoś oddzielona od części dziennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.