Balkony w bloku mieszkalnym

Obudowa balkonu może być wykonana z paneli PVC lub szklanych, które umieszcza się w aluminiowych profilach i prowadnicach. Dobierając szkło i rodzaj konstrukcji, warto znać wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze systemy mocowania segmentów.

Obudowa balkonu wykonana z lekkich segmentów szklano-aluminiowych ma wiele zalet – zwiększa komfort akustyczny, chroni przed ulicznym pyłem i zanieczyszczeniami, a także poprawia bezpieczeństwo osób i zwierząt domowych przebywających na balkonie. Można dzięki niej zyskać dodatkowe pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku i uprawy roślin doniczkowych.

Jakie szkło jest odpowiednie do obudowy balkonu?

Od wyboru odpowiedniego rodzaju szkła będzie zależał komfort korzystania z balkonu lub loggii, a także stopień doświetlenia mieszkania. Warto sięgać po materiały sprawdzonych dostawców, takich jak np. Saint-Gobain Building Glass, którzy oferują wiele nowoczesnych rozwiązań. Jeśli mieszkanie znajduje się w centrum miasta, blisko ruchliwej ulicy czy torów kolejowych, najlepiej sięgnąć po szkło laminowane folią PVB, które wykazuje dobrą izolacyjność akustyczną. Balkon zlokalizowany od południowej strony bloku dobrze jest obudować szkłem z powłoką odbijającą promienie słoneczne. Dzięki temu jego wnętrze nie będzie się nadmiernie nagrzewać, lecz stanie się miejscem zachęcającym do odpoczynku. Niezależnie od położenia balkonu, koniecznie trzeba sięgać po rozwiązania, które są bezpieczne. Odpowiednie będzie szkło ochronne laminowane, skonstruowane z wykorzystaniem folii laminowanej między dwiema taflami szkła. W przypadku rozbicia szyby folia utrzymuje odłamki na miejscu i zapobiega wypadnięciu osób i przedmiotów. Można również sięgnąć po szkło hartowane, które wykazuje kilkukrotnie wyższą odporność na uderzenia.

Jak powinna wyglądać konstrukcja obudowy balkonu?

Po wyborze szkła należy zastanowić się nad metodą montażu obudowy. Szyby mogą zostać ujęte w ościeżnice w formie ramy, które będą przesuwały się po prowadnicach (system ramowy), lub wyłącznie w górne i dolne kształtowniki pełniące jednocześnie rolę prowadnic (system bezramowy). Ten drugi sposób zapewnia lepsze wrażenia widokowe (panoramiczny widok na okolicę), a także lepsze doświetlenie mieszkania. Trzeba bowiem pamiętać, że wszystkie przegrody, szprosy czy ramy okienne obniżają przepuszczalność światła słonecznego do wnętrza mieszkania. W ostatnich latach szklane segmenty najczęściej mocuje się w systemie przesuwnym, gdzie poruszają się po prowadnicach jednotorowych lub wielotorowych. W dolnym kształtowniku ramy znajdują się rolki, dzięki którym można lekko przesuwać segmenty, wpuszczając do wnętrza balkonu świeże powietrze lub osłaniając od wiatru czy śniegu. Podczas montażu szyb w ramach lub kształtownikach ważne jest zastosowanie uszczelek z elastomeru termoplastycznego bądź kauczuku syntetycznego. Ich zadaniem jest amortyzacja konstrukcji i ochrona szkła, a także zapewnienie lepszej szczelności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.