Jest wiele sposobów na to, aby jesienny ogród zachwycał swoim pięknem, pomimo ogólnie coraz mniej przyjemnej aury. Jednym z nich jest zimowit jesienny, roślina należąca do dość wąskiego grona kwiatów, które swoje prawdziwe piękno pokazują właśnie jesienią. Jak wygląda uprawa zimowita i kiedy sadzi się zimowity jesienne?
Zimowit jesienny, czyli piękne pożegnanie lata
Okres kwitnienia zimowita jesiennego zależy w dużej mierze od terminu jego sadzenia. Z reguły jednak ma to miejsce u schyłku lata, czyli pod koniec sierpnia lub na początku jesieni, we wrześniu. Zdarza się, że zimowity jesienne mogą zakwitnąć nawet w październiku. Zimowity jesienne nie są może zbyt imponujące pod względem swoich rozmiarów – osiągają najczęściej około 15 cm wysokości, jednak ich urocze i okazałe kwiaty, przypominające małe krokusy, stanowią wspaniałą ozdobę jesiennych rabat, klombów czy trawników. Mają one zazwyczaj barwę lila, fioletową, purpurową, różową lub białą.
Zimowit jesienny jest kwiatem objętym częściową ochroną, zaliczanym do gatunków zagrożonych. Przy czym jest to roślina o bogatej tradycji w medycynie ludowej. Cieszy się jednak raczej złą sławą, będąc przedmiotem zabobonów. Jest bowiem silnie trujący, dlatego jego wykorzystanie w lecznictwie jest dość skomplikowane. W składzie zimowita znajduje się kolchicyna oraz szereg innych trujących alkaloidów. Zimowity jesienne bywają niestety mylone z czosnkiem niedźwiedzim, co najczęściej jest właśnie przyczyną zatrucia nim wśród ludzi.
Sadzenie zimowita jesiennego
Zimowity jesienne sadzi się do gruntu od połowy sierpnia. Cebulki zimowita należy umieścić na głębokości około 12-15 cm. Sadząc zimowity jesienne w grządkach, rabatach czy na klombach, należy zachować pomiędzy nimi odległość 15-20 cm. Z jednej cebulki zimowita może wyrosnąć do kilkunastu kwiatów.
Naturalnie zimowity jesienne rosną na wilgotnych łąkach, w rzadkich zaroślach czy widnych lasach mieszanych. Wybierając dla nich stanowisko, trzeba mieć to na uwadze. Lubią gleby wilgotne i zasobne w minerały. Zimowit będzie dobrze rósł również na podłożu glinasto-ilastych i gliniasto-piaszczystych. Zimowity jesienne lubią światło, ale mały i okresowy cień nie stanowi dla nich problemu.
Zimowit jesienny uprawa
Zimowity jesienne są roślinami całkowicie mrozoodpornymi. Posadzone na jednym stanowisku będą z powodzeniem kwitnąć tam przez lata. Nie lubią jednak ulewnych deszczów. Z drugiej strony na wiosnę, kiedy zimowit wypuszcza zielone liście, należy zadbać o jego odpowiednie nawożenie i nawodnienie. Wtedy właśnie w roślinie gromadzone są substancje odżywcze, które posłużą jej jesienią. Przy czym kwiaty zimowita jesiennego pojawiają się dopiero po uschnięciu liści.
Zimowity jesienne rozmnaża się z bulw poprzez cebulki potomne, które tworzą się jesienią. Z reguły w ten sposób zyskujemy dwie lub trzy nowe bulwy. Uprawa zimowita nie jest specjalnie trudna, a jego urocze kwiaty stanowią wspaniałą dekorację jesiennego ogrodu. Warto zatem wzbogacić swój ogród w zimowity jesienne. Tym bardziej że można je wykorzystać zarówno do dekoracji rabat i skalniaków, jak i trawników.