Szklarnia.

Własna przydomowa szklarnia to doskonały pomysł na wypełnienie wolnego czasu lub sposób na relaks.Przez cały rok możemy mieć świeże warzywa, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Budowa szklarni i jej wykonanie

Zbudowanie dobrze prosperującej szklarni to dość kosztowny wysiłek fizyczny oraz finansowy. Trzeba podejść do tego zadania sumiennie. Taka szklarnia posłuży na lata więc musi być solidnie wykonana, odporna na deszcze, wiatry i mrozy. Jeśli będziemy prowadzić hodowle zimą trzeba pomyśleć również o kosztach instalacji systemu grzewczego. 

Aby szklarnia mocno stała na ziemi należy wyposażyć ją w solidne fundamenty. Oprócz tego będziemy potrzebować:

  • Impregnowanego drewna
  • Aluminiowych lub ocynkowanych elementów do budowy konstrukcji
  • Szkła ogrodniczego lub folii.

Stelaż zrobiony z zespolonych aluminiowych bądź stalowych elementów należy osadzić w fundamentach. Ściany i dach najlepiej wyposażyć w szkło lub opcjonalnie w folie, która stanowi tańszy zamiennik. Koszty budowy szklanych ścian  można zmniejszyć poprzez użycie okien z odzysku.

Odpowiednie rozmiary szklarni 

Szklarnia ogrodowa powinna mieć takie wymiary, abyśmy mogli ją obsłużyć proporcjonanie do posiadanego czasu wolnego. Nie powinna być za duża. Kilka metrów kw. to optymalna wielkość. Trzeba zadbać o prawidłową wysokość, aby można było się w niej poruszać. Wewnątrz szklarni pośrodku robimy ścieżkę, a po bokach sadzimy rośliny.

Jeśli powierzchnia szklarni wyniesie mniej niż 25 m kw. w mieście lub mniej niż  35 m kw. poza miastem to trzeba zgłosić przedsięwzięcie w wydziale architektoniczno-budowlanym w urzędzie miasta. W przypadku gdy rozmiary szklarni przekroczą wytyczone limity użytkownik musi starać się o pozwolenie na budowę. 

Wyposażenie szklarni 

Optymalne wyposażenie szklarni to:

  • Grzejniki wraz z dmuchawą i termostatem
  • Wentylatory i wywietrzniki, zapewniają cyrkulację powietrza
  • Maty lub siatki zacieniające – do obniżania temperatury w środku latem
  • Lampy, najlepiej jarzeniówki, które nie wytwarzają dodatkowego ciepła
  • Podesty i półki
  • Haczyki lub sznurki do podwiązania roślin.
  • Ziemia do hodowli
  • Narzędzia ogrodnicze

Co uprawiamy w szklarni? 

Po wyposażeniu szklarni w potrzebne akcesoria zabieramy się do hodowli. Siejemy rośliny z nasion lub sadzimy sadzonki. Szklarnia, która posiada ogrzewanie w sezonie zimowym służy do całorocznej uprawy. Można więc sadzić rzodkiewki, pomidory, kapustę, ogórki, sałatę, cebulę, pietruszkę, koper, paprykę, szczypiorek. Latem szklarnia doskonale posłuży do uprawy egzotycznych roślin np. drzewek cytrusowych, arbuzów, bakłażanów czy winorośli.

Zalety własnej szklarni

Domowa szklarnia to same korzyści. W głównej mierze to zdrowe jedzenie. Wiemy w 100% z czego powstały i na czym wyrosły nasze warzywa i owoce, które lądują na talerzu. Ponadto praca przy roślinach to sposób na relaks po pracy, odstresowuje i uwalnia od złych emocji. Szklarnia ogrodowa tworzy ładny element dekoracyjny ogrodu, a własna hodowla daje niezapomnianą satysfakcję z tego co się samemu stworzyło.

One thought on “Własna szklarnia – czy warto?”

  1. Mając szklarnie mogę powiedzieć, że jeśli ktoś jest fanem uprawiona roślin to coś dla niego 😉 Ja osobiście mam 3 takie malutkie szklarnie i mam sporo warzyw 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.