Korozja stalowych elementów nigdy nie jest pożądanym zjawiskiem. Gdy się pojawia, należy jak najszybciej ją powstrzymać i zabezpieczyć dany przedmiot. Niestety, czasami zdarza nam się przegapić odpowiedni moment i po pewnym czasie element nadaje się tylko do wymiany. Zamiast jednak leczyć, lepiej jest zapobiegać.
Czynniki ryzyka
Rdza zazwyczaj pojawia się w najmniej spodziewanym miejscu. Może do niej doprowadzić mnóstwo czynników. Są to między innymi: duża wilgotność, zanieczyszczenia, zbyt duże naprężenie materiału lub długotrwały kontakt z solą. Wszystko to może sprawić, że procesy korozyjne będą znacznie intensywniejsze. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na korozję. Stalowe elementy możemy zawczasu zabezpieczyć. Wystarczy znać najpopularniejsze zabezpieczenia antykorozyjne stali.
Cynkowanie ogniowe
Metoda ta sprawia, że stal zyskuje na wytrzymałości i jest mniej podatna na rdzę. Proces polega na nałożeniu specjalnej cynkowej powłoki na dany element. Cynk jest rozgrzany nawet do 460 stopni Celsjusza, dlatego też stal nie może być w nim trzymana zbyt długo. Stal po wyciągnięciu z cieczy należy dokładnie wystudzić. Dzięki temu na jej powierzchni tworzy się bardzo wytrzymała powłoka.
Malowanie proszkowe
To kolejna, skuteczna metoda zapobiegania korozji. Na stalowy element jest nakładana specjalna powłoka. Wszystko odbywa się przy wysokich temperaturach, sięgających ok. 200 stopni Celsjusza. Przed nałożeniem proszku element należy odpowiednio przygotować. Proces ten obejmuje między innymi odtłuszczenie oraz dokładne wyczyszczenie stali.
Malowanie na mokro
Ten sposób jest idealny dla dużych elementów. Do malowania wykorzystuje się specjalne agregaty i zbiorniki ciśnieniowe. Podobnie jak w przypadku malowania proszkowego, tak i tu duży wpływ na efektywność tej metody ma prawidłowe przygotowanie stali. Powinniśmy odpylić powierzchnię i zadbać o to, by nie była ona zatłuszczona.
Co jeszcze możemy zrobić?
Oprócz wysokiej jakości zabezpieczeń powinniśmy także sprawdzić, czy dany element stalowy będzie narażony na czynniki ryzyka. W miarę możliwości postarajmy się je usunąć. Dbajmy o to, by części były czyste i wysuszone.