Rury do kanalizacji

Nie wystarczy wybudować szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków, żeby wszystko funkcjonowało bez zarzutu. Dlatego warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. A jakie jest ich działanie?

Dlaczego warto stosować preparaty do szamba?

Używanie skutecznych preparatów do szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków to ważna sprawa. Wpływa to korzystnie na drożność systemu odpływowego, bo nie zmineralizowane zanieczyszczenia spowalniają przepływ ścieków i mogą być przyczyną powstawania zatorów. Używane do szamb bioaktywatory w naturalny sposób mineralizują nieczystości (np. ekodrensklep.pl), pomagają więc uporać się z tym problemem.

Stosowanie odpowiednich preparatów wpływa również na większą pojemność zbiornika i dłuższą eksploatację szamba. Regularne czyszczenie wpływa korzystnie na pracę mikroorganizmów i przyczynia się do niwelacji nieprzyjemnych zapachów.

Jakie są rodzaje preparatów do szamba?

Do szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków używa się przede wszystkim preparatów bakteryjnych. Bez względu na to, w jakiej formie występują (saszetki, tabletki itp.), są to produkty zawierające bakterie odpowiedzialne za rozkład organicznych zanieczyszczeń. Bakterie wytwarzają odpowiedni ekosystem.

Oprócz tego stosuje się też enzymatyczne preparaty do udrażniania rur, zawierające też pewną ilość bakterii rozkładających tłuszcze. Takie bakterie słabo nadają się do kolonizacji zbiornika – w szambie szybko giną, ponieważ mają zwiększone zapotrzebowanie na energię. Dobrze za to sprawdzają się w szybkim oczyszczaniu rur ze złogów zanieczyszczeń na wewnętrznych ścianach.

Ale w użyciu są nie tylko preparaty biologiczne, lecz również środki chemiczne. W tym gronie znajdują się preparaty do dezynfekcji, służące do zabicia bakterii. Zaraz, ale czy właśnie nie mówiliśmy o tym, że bakterie w szambie i przydomowej oczyszczalni pełnią pożyteczną rolę? Czy te preparaty, o których dopiero co wspominaliśmy, nie miały za zadanie wytworzyć flory bakteryjnej?

Owszem, jednak nie zawsze ten proces przebiega prawidłowo. Bywa, że praca owego ekosystemu zostaje zachwiana, na przykład dojdzie do nadmiernego rozwoju metanogenów, co objawia się przykrym zapachem. W takiej sytuacji wyjściem jest właśnie dezynfekcja szamba bądź oczyszczalni, a następnie ponowna kolonizacja.

Jakie preparaty do szamba wybierać?

Kiedy wybieramy preparat do szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków, najważniejsze znaczenie ma dla nas oczywiście jego skuteczność, ta zaś wynika wprost z jego zawartości. Ilość bakterii w preparacie jest ograniczona, dlatego muszą to być bakterie zdolne samodzielnie się mnożyć. Nie chodzi przecież o efekt doraźny, lecz o to, by w szambie czy oczyszczalni wytworzył się długotrwały bakteryjny ekosystem.

Oczywiście kierować będziemy się również ceną. W naszej świadomości tkwi często przekonanie, że za wysoką jakość trzeba słono płacić, ale ta zasada nie zawsze się sprawdza, przynajmniej w przypadku preparatów do szamba. Nie ma potrzeby, aby sięgać koniecznie po te z najwyższej półki cenowej, ponieważ mimo dużej rozpiętości cen, skład większości preparatów tak naprawdę jest zbliżony. To takie same bakterie i podobny będzie efekt ich działania.

Dobrze jest jednak nie ograniczać się jedynie do preparatów bakteryjnych. Przyda się więcej zróżnicowania. Bakterie działają skutecznie, ale dość wolno, szczególnie w początkowej fazie. Dlatego używa się również aktywatorów, środków ułatwiających rozpuszczanie tłuszczów, a co jakiś czas nie zaszkodzi sięgnąć po preparaty enzymatyczne. Wspomagają one proces oczyszczania szamba poprzez degradację konkretnych związków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.