Wiele osób, kupujących mieszkania na rynku wtórnym w blokach z tzw. wielkiej płyty, ma problem z aranżacją niewielkiej łazienki. Małe łazienki czasami projektowane są także w domach jednorodzinnych jako dodatkowe pomieszczenie np. na piętrze. Wystarczy dobry pomysł, a nawet najmniejsza łazienka będzie elegancko się prezentować, optycznie się wyda nieco większa, a jej odpowiednie wyposażenie sprawi, że stanie się funkcjonalna dla użytkowników.
Dobierz odpowiednie kolory ścian i podłogi
Pierwszym krokiem pomysłu na łazienkę powinien stać się dobór odpowiedniej bazy, czyli kolorów podłogi i ścian. Małe pomieszczenie optycznie powiększysz dzięki jasnym i chłodnym odcieniom. Możesz wybierać biele, modne szarości (np. popiel), ale także błękity czy pastelowe róże. Takie barwy sprawią, że ściany będą optycznie „oddalać się”, co zagwarantuje, że łazienka nabierze dodatkowej głębi.
Duże płytki i błyszczące materiały
Jasne odcienie powinny mieć również materiały wykończeniowe. W niewielkiej łazience doskonale sprawdzą się płytki w dużym formacie. Na podłodze płytki można ułożyć skośnie (typ karo). Poziomy układ płytek pozwoli optycznie poszerzyć wnętrze, a ułożenie pionowe sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe niż w rzeczywistości.
Najlepiej, gdy wybierzesz płytki dobrze odbijające światło. Błyszczące materiały (w tym także armatura z chromowaną podłogą i szklana kabina prysznicowa) doskonale rozświetlą nieco ciemne pomieszczenie i sprawią, że będzie prezentować się na większe niż w rzeczywistości. Przy małym metrażu podobny trik można wykorzystać również podczas zakupu mebli. Doskonałe będą szafki, komoda czy półeczki pomalowane błyszczącą warstwą lakieru obijającego światło.
Pamiętaj o właściwym oświetleniu
Pomysł na łazienkę o ograniczonej powierzchni powinien obejmować również dobór oświetlenia. Sztuczne światło o prawidłowej temperaturze i barwie jest w stanie optycznie powiększyć niewielki metraż. Jak sprawić, żeby łazienka prezentowała się przestronniej? Uzupełnić ogólne źródło światła o punktowe reflektory nad strefą z umywalką. Oświetlenie lustra (w małej łazience warto wybierać większe lustra, które będą odbijać przestrzeń) ułatwi makijaż i zabiegi pielęgnacyjne, a zarazem sprawi, że całe wnętrze będzie lepiej się prezentować.
Jaka kabina prysznicowa?
Do niewielkiej łazienki dobrze sprawdzi się przezroczysta kabina prysznicowa bez brodzika. Dobrze będzie ona współgrać z pozostałym wyposażeniem pomieszczenia i wizualnie go nie podzieli.
Możesz rozważyć również narożną kabinę prysznicową. Kabina może być lekko zaokrąglona lub ścięta. Gdy zostanie wkomponowana w jeden z narożników, na pewno uda się wygospodarować wolną przestrzeń podłogi.