Lawenda to symbol Prowansji ale coraz także słonecznych ogrodów w Polsce. Nie ma się co dziwić, jest to niewymagająca i bardzo wdzięczna roślina do obsadzania ścieżek, rabat. Aby jednak co roku wyglądała zjawiskowo należy ją odpowiednio pielęgnować.
Idealne warunki dla lawendy
Piękne kępy lawendy to marzenie wielu posiadaczy ogrodu. Dlatego należy wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Powinno ono spełniać następujące warunki, idealne miejsce jest:
- słoneczne;
- przepuszczalne podłoże;
- zasadowe pH gleby;
- zasobne w wapń;
- osłonięte od mrozów.
W takim miejscu odpowiednio pielęgnowana lawenda będzie bujnie rosła i obficie kwitła.
Jaki materiał wybrać do ściółkowania lawendy
Zanim krzewy lawendy się rozrosną warto ściółkować wokół nich glebę. Jednak nie może to być byle jaka ściółka. Te rośliny rosną na obojętnym i zasadowym podłożu, więc taki materiał jak kora czy zrębki odpadają. Najlepiej użyć w tym celu drobny kamyk o zasadowym lub obojętnym odczynie:
- piaskowiec wapienny;
- kamienie sztuczne;
- bazalt;
- dolomit;
- marmur;
- trawertyn;
- kamienie polne.
Oczywiście niektóre kamienie mogą mieć trochę inny skład mineralny zmieniający jego pH. Dlatego też jeśli zamierzamy komponować lawendę z innymi roślinami wybierajmy te co są tolerancyjne względem zasadowego pH albo wręcz preferują takie stanowiska.
Pielęgnacja lawendy w ogrodzie
Mając już nasze krzewinki rosnące w wybranym, najbardziej optymalnym stanowisku jakie posiadamy należy wykonać w ciągu roku kilka zabiegów pielęgnacyjnych.
Przycinanie to ważny zabieg pielęgnacyjny lawendy
Lawenda rewelacyjnie znosi zabieg przycinania. Robimy to z regularnością. Od początku roku wygląda to następująco:
Wiosna – po ustaniu mrozu ale zanim jeszcze temperatura dobowa wynosi powyżej 10o C należy odkryć kępy lawendy, usunąć naleciałości liści i wyrównać odrosty z poprzedniego roku a także wyciąć uszkodzone pędy po zimie, jeśli tniemy je mocniej musimy uważać aby nie uszkodzić pędów kwiatowych. Dlatego nie warto odkładać wykonania tego zabiegu.
Lato – po pierwszym kwitnieniu usuwamy przekwitłe kwiatostany poniżej pierwszych listków na pędach pod kwiatami, to pobudza roślinę do ponownego kwitnienia. Drugi wysyp kwiatów jest mniej obfity, ale i tak cieszy oko bo przypada w czasie gdy dużo roślin już dawno przekwitło.
Jesień – początkiem jesieni formujemy z krzewów lawendy kule, młode odrosty jakie pojawią się na krzaczku zdążą jeszcze dojrzeć przed zimą, to cięcie można wykonywać na wiosnę zwłaszcza w rejonach z dużymi mrozami zimą.
Źródła:
- Zioła w ogrodzie, M. Fijołek