Posadzone warzywa na odpowiednio dobranej ziemi

Pomidory należą do wymagających warzyw. Do prawidłowego rozwoju potrzebują wielu składników odżywczych, a nawożenie najlepiej przeprowadzać kilka razy w sezonie wegetacyjnym. Pierwsze działania warto podjąć jeszcze przed sadzeniem. Istotne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie dawki i skład stosowanych preparatów. Skorzystaj już dziś z naszych praktycznych wskazówek i dowiedz się, jaki nawóz do pomidorów będzie najlepszy.

Pomidory – jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw

Pomidor zwyczajny to roślina pochodząca z zachodniej części Ameryki Południowej. Warzywo to jest jednym z najpopularniejszych w Polsce i najchętniej spożywanych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pomidory są niskokaloryczne (100 g dostarcza około 22 kcal), bardzo smaczne i zdrowe, a także są doskonałym źródłem beta-karotenu, potasu oraz witaminy C i E . Można je kupić niemal w każdym sklepie spożywczym i warzywniaku, jednak najlepszym smakiem charakteryzują się pomidory pochodzące z przydomowych upraw. W ich przypadku nie stosuje się szkodliwej chemii, a dojrzewanie w pełnym słońcu sprawia, że poza pysznym smakiem, wyróżniają się również pięknym kolorem. Oczywiście pod warunkiem, że spełnimy ich wymagania.

Odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę pomidorów

Niezwykle istotną kwestią jest wybranie optymalnego miejsca, w którym warzywa nie będą narażone na wiatr. Silne podmuchy mogłyby uszkodzić delikatne pędy, dlatego warto mieć to na uwadze. Ponadto bardzo istotne jest przygotowanie gleby jeszcze przed sadzeniem pomidorów, gdyż wymagają one odpowiedniego podłoża .

W okresie jesiennym warto rozpocząć od przekopania ziemi na głębokość około 30 cm, odchwaszczenia i wymieszania jej z obornikiem. Według doświadczonych hodowców średnia dawka stosowanego środka powinna wynosić około 0,1 kg/m² . Dzięki temu osiągniemy najlepsze rezultaty – skutecznie poprawimy strukturę gleby, a dodatkowo przyspieszymy proces produkcji próchnicy. W kolejnym kroku należy ją starannie wyrównać, co znacznie ułatwi sadzenie warzyw.

Bardzo istotny jest także optymalny odczyn gleby, którego poziom powinien utrzymywać się na poziomie od 5,5 do 6,5 pH . Warto zastosować hydrożel, który jest w stanie zmagazynować nawet 1000 razy więcej wody, niż sam waży, co pozwoli na rzadsze podlewanie i ograniczy ryzyko przelania ziemi.

Mineralne nawozy do pomidorów

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie nawożenie. Mineralne nawozy do pomidorów dzielimy na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe, dlatego zdecydowanie jest w czym wybierać. Do najpopularniejszych należą preparaty zawierające azot (N), fosfor (P), potas (K) i magnez (Mg), które wpływają na intensywność koloru kwiatów i na ich lepszy wzrost, poprawiają także wybarwienie owoców.
Podczas nawożenia pomidorów warto je na bieżąco kontrolować . Pomimo bardzo starannej pielęgnacji może się okazać, że liście staną się mizerne, a owoce będą niewielkie i słabo wybarwione. Najczęściej będzie to oznaką niedoboru poszczególnych mikro- i makroelementów.Zasilenie młodych pomidorów nawozami mineralnymi warto rozpocząć około 3-4 tygodnie od posadzenia sadzonek i powtórzyć ten zabieg po 14 dniach , stosując odpowiednie dawki, zalecane przez producenta wybranego preparatu.
Do najczęściej wybieranych nawozów mineralnych należą preparaty wieloskładnikowe, wybierane przez początkujących hodowców . Natomiast jednoskładnikowe są na tyle silne, że stosuję je głównie profesjonaliści doświadczeni uprawie pomidorów.
Wybrane nawozy do pomidorów powinny zawierać:

  • azot (N),
  • fosfor(P),
  • potas (K),
  • magnez (Mg).

Naturalne nawozy do pomidorów jako alternatywa sztucznych preparatów

Znakomitą alternatywą dla sztucznych preparatów mineralnych, które uzyskiwane są syntetycznie, jest obornik kurzy pod pomidory. Doskonale sprawdza się podczas przygotowania gleby pod uprawy i dostarcza roślinom przede wszystkim niezbędnego azotu.Znakomicie poprawia strukturę ziemi, uzupełnia ją w materię organiczną, a także buduje warstwę próchniczą. Dzięki temu krzewy pięknie wyrosną, a warzywa będą miały atrakcyjny kolor i pyszny smak. Ponadto nawóz kurzy pod pomidory gwarantuje skuteczne działanie ze względu na dużą zawartość azotu.
Równie dobrym zamiennikiem sztucznych nawozów jest obornik koński pod pomidory, o podobnych właściwościach co wyżej wymieniona wersja kurza. Warto go stosować na ciężkich glebach i inspektach, gdyż zaletą jego stosowania jest ogrzewanie podłoża. Ponadto znakomicie wpływa na urodzaj i żyzność ziemi, poprawiając jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Zatem, jak widać, każdy obornik granulowany pod pomidory spełni doskonale swoją rolę, a jednocześnie będzie w pełni bezpieczny w stosowaniu i nietoksyczny dla środowiska naturalnego. Dodatkową zaletą tego rodzaju preparatów jest łatwość wykonania równomiernej aplikacji.

Czym grozi brak nawożenia pomidorów?

Nawożenie pomidorów jest niezbędne podczas ich uprawy, a każdy składnik nawozu jest równie istotny. Niedobory mikro- i makroelementów z pewnością zostaną szybko zauważone w postaci:

  • redukcji masy liściowej,
  • małej i słabej jakości plonów,
  • przebarwień na liściach,
  • załamywania grona,
  • opóźnienia owocowania,
  • zniekształcenia kwiatostanów,
  • nieprawidłowego wybarwienia owoców,
  • pogorszenia smaku pomidorów,
  • suchej zgnilizny wierzchołkowej,
  • chlorozy cytrynowej najmłodszych liści,
  • zahamowania wzrostu roślin,
  • zmiany zabarwienia liści,
  • rurkowatości liści,
  • czernienia wierzchołka wzrostu lub jego obumarcia,
  • intensywnego rozrostu bocznych pędów,
  • brunatnych plam na owocach,
  • zamierania rośliny.

Poza źle dobranym nawozem bądź niedoborem niektórych składników przyczyną pogorszonej kondycji roślin mogą być także nieodpowiednie warunki środowiskowe. Wśród nich można wymienić słabo nagrzane podłoże, przymrozki lub niedobór słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.