Obecnie sadzonki truskawek dostępne są cały sezon wegetacyjny. Przy czym warto wiedzieć jakie mamy rodzaje sadzonek i kiedy poszczególne z nich sadzić.
Najbardziej optymalny termin sadzenia truskawek
Ze względu na koszty produkcji najbardziej opłaca się sadzić truskawki w okresie letnim, tj. w miesiącu lipcu i sierpniu. Posadzone w tym czasie sadzonki truskawek zdążą się przed zimą ukorzenić. Podczas długiej jesieni zanim nastaną mrozy i ustanie całkowicie wegetacja mają czas aby się ładnie rozrosnąć przed zimą oraz zawiązać pąki na kwiaty. Dzięki temu w następnym roku wydadzą pełny plon.
Dlaczego najlepiej sadzić truskawki latem?
Tak się składa, że truskawki wytwarzają zawiązki w fazie dni krótkich czyli jesienią. Dobra kondycja sadzonek w tym czasie pozwala na uzyskanie w następnym roku całkiem ładnego plonu. Sadząc w terminie sierpniowym truskawki ograniczamy do minimum czas od posadzenia do pierwszych zbiorów owoców. Ma to oczywiście odbicie w kosztach pielęgnacji całej plantacji.
Wiosenny termin sadzenia
Możemy również i wiosną sadzić truskawki. O tej porze roku jest dużo dostępnych sadzonek truskawek kopanych z gruntu. Sadzenie w tym terminie sprawia, że otrzymany plon w pierwszym roku będzie symboliczny. Za to przez cały pierwszy sezon wegetacyjny czeka nas pielęgnacja całej uprawy, odchwaszczanie, wycinanie rozłogów.
Jak sadzić truskawki
Kolejną rzeczą, która ma wpływ na wysokość plonu oraz zdrowie sadzonek jest głębokość sadzenia. Zbyt głębokie powoduje przysypanie zawiązków kwiatów ziemią, które z powodu braku dostępu do powietrza zaczynają gnić. Zbyt płytkie sadzenie powoduje, że truskawki słabo rosną i wysychają. Także dołki pod sadzonki powinny być odpowiednio głębokie, aby nie zawijać korzeni, a jednocześnie nie przysypywać miejsca, z którego wyrastają nowe liście i kwiaty..
Przygotowanie stanowiska pod truskawki
Dobry smak i aromat truskawki osiągniemy tylko przy odpowiednim przygotowaniu podłoża. Powinno ono być przepuszczalne, nie zbite, odpowiednio wilgotne. Jednak woda nie może w nich stać. Ph powinno być lekko kwaśne od 5-6,5. Stanowisko najlepiej jeśli jest słoneczne wtedy owoce dobrze dojrzewają i są smaczne. Na zawartość cukrów w owocach wpływa też nawożenie, nie powinno ono być zbyt obfite.
Przedplon dla truskawek
Nie bez znaczenia dla jakości plonu o zdrowotności roślin jest sam przedplon. Nie sadzi się truskawek na miejscu, gdzie wcześniej rosły ziemniaki. Należy poczekać nawet kilka lat. W tym czasie można sadzić rośliny oczyszczające i wzbogacające pole pod te owoce. Warte uwagi są motylkowe na przykład fasola, bób, łubin. Dynia natomiast bardzo dobrze odchwaszcza miejsce, w którym rośnie. Tym bardzie warto ją więc sadzić. Rośliny cebulowe również są warte uwagi ze względu na oczyszczanie miejsca z czynników chorobotwórczych.
Nicienie to groźne szkodniki truskawek
Nicienie także wyrządzają dużo szkody w truskawkach, więc jeśli tylko mamy okazje warto rok wcześniej wysiać na miejscu zakładania truskawek aksamitkę. Można zrobić z niej wsiewkę w inne rośliny uprawne. Aksamitka łapie nicienie w pułapkę głodową.
Sadzenie truskawek na podmokłych miejscach
Nie zawsze mamy do dyspozycji odpowiedni kawałek ziemi do posadzenia truskawek. Jeśli więc miejsce, którym dysponujemy jest wilgotne wystarczy posadzić truskawki na redlinach. Zazwyczaj robi się szerokie redliny na dwa rzędy. Dzięki temu nie tylko będą one szybko obsychać, ale też dzięki wyższemu położeniu będzie je łatwiej zbierać. Również pielęgnacja jest w takim wypadku łatwiejsza. Między rzędami można wysypać podłoże słomą co skutecznie przeciwdziała wyrastaniu chwastów.
Chwasty w truskawkach
Najwięcej w przypadku uprawy truskawek sprawia problemów zachwaszczenie. Jest to zabieg konieczny do przeprowadzenia kilka razy w roku. W pewnym stopniu ogranicza się wzrost chwastów jeśli ściółkujemy naszą uprawę. Używanie chemicznych oprysków nie opłaca się w domowej uprawie.
Zarówno stanowisko jak i termin sadzenia ma wpływ na nasze plony. Aby jednak je uzyskać w zadowalającej ilości oraz nie napracować się przy tym zbyt dużo trzeba jak najbardziej zoptymalizować warunki sadzenia. Za to sadzenie truskawek jesienią jak dla mnie mija się z celem. Gdyż krzaczki nie zdąża się dobrze ukorzenić nawet przed zimą nie mówiąc już o zawiązaniu pąków na przyszły rok.
Właśnie swoje posadziłam, a nawet nie wiedziałam, że teraz to najlepszy termin. W takim wypadku spodziewam się dobrych plonów.