Gęsty, wysoki i zadbany żywopłot

Jeżeli marzysz o pięknym żywopłocie to idealną rośliną do jego stworzenia może okazać się cis. Skąd jednak wiedzieć jaką odmianę wybrać? Tego dowiecie się z poniższego poradnika.

Żywopłot stworzony z cisów to obok tui jeden z najbardziej atrakcyjnych sposobów na okolenie domu i ogrodu zielonym murem. Decydując się posadzenie tego typu żywopłotu, musimy jednak uwzględnić specyficzne wymagania poszczególnych odmian cisów, by dobrać tę właściwą do naszych warunków. Jaki odmiana sprawi, że żywopłot będzie się prezentował wspaniale, nie wymagając przy tym skomplikowanych zabiegów?

Cis w ogrodnictwie – popularność i odmiany

Każdy, kto interesuje się nieco zwyczajami ogrodniczym na przestrzeni wieków, ma świadomość, że cis to od dawna jedna z ukochanych roślin właścicieli ogrodów. Na jego popularność wpływa zarówno długowieczność krzewów czy intensywny, zielony kolor igieł, jak i wytrzymałość cisów na zmienne warunki atmosferyczne.

W toku wielowiekowych prac nad stworzeniem odmiany idealnej ogrodnikom udało się otrzymać co najmniej kilka odmian cisu, które szczególnie nadają się do ozdoby ogrodu, jak cis pośredni Hicksii czy cis pośredni Hilli. Nie szkodzi im bynajmniej częste przycinanie czy kształtowanie krzewów, a po właściwym ukorzenieniu będą miały okazję, by zachwycać przechodniów swoim pięknem.

Cis na żywopłot – odmiany idealne w polskich warunkach

Cis to nie tylko roślina z historią, ale i z przyszłością. Jeżeli zależy nam na zielonym, trwałym żywopłocie, przyciągającym wzrok czerwienią swoich jagód, użycie do niego cisów będzie zdecydowanie dobrym pomysłem. Ale która odmiana sprawdzi się najlepiej? Osobom, które pragną zakupić doskonale wyglądające rośliny o niewielkich wymaganiach, warto tu polecić przede wszystkim cis pośredni Hicksii. Nieprzypadkowo jest to jeden z najlepiej sprzedających się cisów w szkółkach ogrodniczych.

Odmiana ta nie będzie miała problemu z przezimowaniem nawet przy bardzo niskiej temperaturze, nie potrzebuje także zbyt intensywnego nawożenia. Akceptuje i cień, i pełne słońce. Cis pośredni Hicksii będzie rozwijał się bez przeszkód praktycznie na każdym rodzaju gleby – poradzi sobie zarówno na wsi, jak i w dużym mieście, wykazując przy tym odporność na ataki chorób roślin. Przypadnie on do gustu osobom, które cenią sobie wygląd cisowych jagód, gdyż odmiana ta wytwarza je nawet na początkowym etapie rozwoju rośliny. I najważniejsze – cis pośredni Hicksii będzie wzrastał prosto w górę, prezentując się prawdziwie królewsko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.