Roślina pnąca.

Artykuł partnera.

Ściana, płot lub ogrodzenie to elementy architektury, które pełnią głównie funkcje praktyczne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stały się dodatkowo urokliwą dekoracją ogrodu lub działki. Jak to osiągnąć? Jednym ze sposobów są rośliny pnące, które nawet zwykłe ogrodzenie z siatki zamienią w efektowną ozdobę. Jakie pnącza wybrać? Jednoroczne czy wieloletnie, liściaste czy może kwitnące?

Pnącza mają jedną, niezwykle istotną zaletę, która determinuje ich ogromną popularność – w większości przypadków są roślinami mało wymagającymi i odpornymi na zmienne warunki klimatyczne. Ponadto, ich bardzo duża dostępność umożliwia zakup takiego gatunku, który idealnie wkomponuje się w ogród i będzie jego ozdobą. Za pomocą roślin pnących możesz zakryć niezbyt urodziwe elementy architektoniczne, jak chociażby nieatrakcyjną ścianę budynku, wiekowy płot lub stare ogrodzenie z siatki. Świetnie sprawdzą się jako dekoracja altan, ganków, czy ogrodowych pergoli.

Rodzaje roślin pnących

Wśród roślin pnących wyróżnić można gatunki jednoroczne oraz wieloletnie. Obydwie grupy roślin mają swoje zalety oraz wady, dlatego warto poznać najważniejsze z nich, by później dokonać optymalnego wyboru.

Rośliny pnące jednoroczne

Pnącza jednoroczne cechuje bardzo szybki przyrost oraz łatwość pielęgnacji. Niewątpliwą zaletą jest możliwość zmiany zielonej dekoracji wraz z nastaniem kolejnego sezonu. Nasiona są stosunkowo tanie, a wymagania względem podłoża i stanowiska – niezbyt wygórowane. Pnącza jednoroczne preferują dobre nasłonecznienie oraz umiarkowanie wilgotne podłoże. Warto również osłonić rośliny przed zbyt dużymi podmuchami wiatru, ponieważ w większości przypadków są to gatunki delikatniejsze niż byliny.

Popularne pnącza jednoroczne to między innymi: groszek pachnący, chmiel japoński, tunbergia, wilce oraz fasola wielkokwiatowa.

Rośliny pnące wieloletnie

Decydując się na obsadzenie ściany lub płotu pnączami wieloletnimi, warto mieć na uwadze, że pozostaną w tym miejscu przez wiele lat. Byliny w rodzaju roślin pnących nie wykazują tak szybkiego przyrostu jak gatunki jednoroczne, jednak wykazują większą tendencję do silnego oplatania podłoża, podpór oraz drewnienia łodyg.

Pielęgnacja pnączy wieloletnich polega głównie na przycinaniu w celu nadania pożądanego kształtu, usuwaniu uszkodzonych i zeschniętych pędów oraz kwiatów, nawożeniu odpowiednimi środkami oraz regularnym podlewaniu.

Wśród roślin pnących wieloletnich znajdziemy gatunki preferujące różne stanowiska, rodzaje gleby oraz odmienny sposób uprawy i pielęgnacji. Niektóre z nich są bardziej wymagające i wrażliwe na czynniki zewnętrzne, inne z kolei wykazują wysoką odporność, a wszelkie zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do systematycznego nawadniania. Planując kupno dekoracyjnych pnączy wieloletnich, należy zapoznać się z podstawowymi wymaganiami danej rośliny. Ciekawym rozwiązaniem jest również obsadzenie płotu, altany lub ściany kilkoma gatunkami, w zależności od ekspozycji danego elementu na słońce.

Popularne rośliny pnące wieloletnie to np. glicynia, hortensja pnąca, róża pnąca, milin amerykański, rdestówka Auberta, powojnik, bluszcz, winorośl.

Te i wiele innych gatunków roślin pnących do ogrodu, dostępne są w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol: https://florexpol.eu/322-rosliny-pnace. Oprócz dużego wyboru pnączy znajdziesz tam również fachowe doradztwo, dzięki czemu unikniesz zakupu niewłaściwej rośliny.

 

One thought on “Jak z pomocą roślin pnących upiększyć ściany lub płot?”

  1. Uwielbiam takie pnące się rośliny na ścianach. Planuje tak właśnie udekorować jedną ze ścian w moim domu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.