Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć przed rozpoczęciem budowy. Szeroka gama dostępnych propozycji umożliwia ich precyzyjne dopasowanie do potrzeb inwestorów oraz warunków na działce. Od wielu lat nieprzerwaną popularnością cieszą się projekty domów parterowych. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając wymarzony plan architektoniczny?
Optymalna wielkość budynku
Podstawowym wyznacznikiem przy wyborze projektu domu jest jego wielkość. Dla standardowej, czteroosobowej rodziny optymalna powierzchnia wyniesie około 150m2. Taki metraż pozwoli na zachowanie niezbędnej przestrzeni w pomieszczeniach oraz proporcjonalności całej konstrukcji, a zarazem będzie łatwy w bieżącym utrzymaniu. Zazwyczaj plany domów jednokondygnacyjnych będą obejmować kilka sypialni, salon i kuchnię z częścią jadalną, jedną lub dwie łazienki oraz strefę gospodarczą z kotłownią, pralnią i garażem. Jednocześnie muszą one być dopasowane do wielkości działki, szczególnie w przypadku wyjątkowo małych areałów.
Niezbędne pomieszczenia
W każdym domu, niezależnie od jego wielkości, warto zaplanować podział na strefę dzienną i nocną. Projekty domów parterowych z wyraźnie oddzielonymi częściami umożliwią wspólne spędzanie w gronie najbliższych w ciągu dnia, a wieczorem i w nocy – zapewnią niezbędny poziom prywatności, sprzyjający regenerującemu wypoczynkowi. Poszukując najlepszego planu architektonicznego, należy zwrócić uwagę na harmonijne połączenie poszczególnych pomieszczeń w budynku, ich zorientowanie względem stron świata oraz metraż, który odpowiada za komfort korzystania z każdego lokalu.
Technologia budowy
Prócz samego wyglądu i funkcjonalności planowanego obiektu, równie ważna jest także technologia jego budowy. Inwestorzy stojący przed wyborem projektu mogą zdecydować się na realizację z użyciem:
- Pustaków ceramicznych, silikatowych, keramzytobetonowych bądź z betonu komórkowego na ściany,
- Dachówki cementowej i ceramicznej, blachy i blachodachówki, płytek dachowych lub gontu bitumicznego na dach.
Wybrane materiały mają decydujący wpływ na właściwości przyszłego budynku, a zarazem mają niebagatelne znaczenie pod kątem całkowitego kosztu realizacji zaplanowanej inwestycji.
Możliwości finansowe
Przeglądając projekty domów parterowych należy wziąć pod uwagę również posiadane fundusze. Możliwości finansowe inwestora w głównej mierze determinują wielkość obiektu oraz technologię, w jakiej zostanie on wykonany. Poszukując oszczędności warto wybrać propozycje niewielkich domów o prostej bryle i dwuspadowym dachu z blaszanym pokryciem. Jeżeli cena nie gra roli, można zdecydować się na dom o znacznej powierzchni i skomplikowanej formie, z wielopłaszczyznowym dachem przykrytym dachówką ceramiczną.
Domy parterowe są najpiękniejsze i moim zdaniem najbardziej estetyczne. Zawsze marzyłam, że taki wybudować 😀