Dziewczyna uczy sie w swoim zaprojektowanym pokoju na poddaszu

Kiedy dziecko kończy naście lat, bardzo potrzebuje własnego kąta w mieszkaniu i chce się nieco usamodzielnić. Jeżeli masz do dyspozycji dom z poddaszem, to właśnie na nim możesz urządzić miejsce dla nastolatka. Może się w nim znaleźć jego sypialnia, ale i miejsce na relaks czy spotkania z przyjaciółmi. Takie wnętrze można urządzić samodzielnie, jednak ze względu na specyficzne warunki jest to trudne, dlatego warto poprosić o pomoc profesjonalistów.

Urządzenie pokoju dla nastolatka na poddaszu o czym należy pamiętać?

Chcąc urządzić pokój na poddaszu dla nastolatka, należy dysponować tam odpowiednią przestrzenią użytkową. Duże skosy nie dyskwalifikują poddasza jako użytkowego, jeśli w centralnej części pod dachem przestrzeń jest dość duża, by urządzić tam pokój. Bardzo ważne jest oczywiście dobre ocieplenie dachu przed urządzaniem poddasza. Jednocześnie trzeba tam też zapewnić odpowiednią wentylację. Niezbędne będzie tu niejedno okno dachowe, dzięki któremu będzie można przewietrzyć pomieszczenie. Jeszcze lepiej gdy w domu będzie zamontowana wentylacja mechaniczna. Jak wiadomo najwięcej ciepła ucieka właśnie przez dach, a jego odpowiednie ocieplenie i zastosowanie optymalnych rozwiązań wentylacyjnych może pomóc. Przed przystąpieniem do urządzenia pokoju nastolatka na poddaszu warto wykonać projekt, który będzie zakładał jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Co ciekawe można nawet znaleźć meble, które sprawdzą się na poddaszu, albo zlecić wykonaniem mebli na wymiar. W wykonaniu projektu i urządzeniu tej przestrzeni pomoże firma oferująca wykończenie pod klucz, czyli urządzająca wnętrza od A do Z.

Jak urządzić poddasze dla nastolatka?

Na poddaszu dla nastolatka może znaleźć się miejsce zabaw i spotkań. W związku z tym będzie tam duża kanapa, ale i telewizor na stelażu. Sprawdzi się wisząca półka na konsolę. W końcu wielu nastolatków uwielbia gry na PlayStation czy X-Box. Warto zadbać o system kina domowego, który można rozmieścić na poddaszu. Jeżeli ma do być miejsce rozrywki, to trzeba zadbać też o odpowiednią izolację akustyczną, aby wszystkie dźwięki spod dachu nie rozchodziły się po całym domu. Niewielkie półki sprawdzą się do montażu kolumn głośnikowych. Kanapa powinna być rozkładana i mieć funkcję spania. Można postawić na model skórzany, ale bardziej funkcjonalna będzie kanapa tapicerowana tkaniną plamoodporną. W tym miejscu nastolatek będzie chciał mieć swój pokój. Jeżeli dach nie ma dużych skosów, to być może na poddaszu zmieści się nawet szafa ubraniowa. Warto postawić na niezwykle wygodny model przesuwny. Ciekawym pomysłem jest wyposażenie szafy w przeszklenie z nadrukiem zdjęcia. Może być to krajobraz, abstrakcja albo coś związanego z zainteresowaniami nastolatka. Lepiej jednak postawić na coś modnego, ale jednak bardziej uniwersalnego, w końcu gusta nastolatka szybko się zmieniają. Bardzo istotne znaczenie będzie miało rozmieszczenie oświetlenia na poddaszu. W końcu w tej przestrzeni światła będzie zapewne mniej niż w domu, gdyż okna dachowe nie zapewniają dostępu takiej ilości naturalnego światła, jak tradycyjne przeszklenia. Można postawić na plafony umieszczone na niewielkim suficie podwieszanym w centralnej części. Sprawdzą się też kinkiety reflektorki, które można umieścić nawet na skosach. Oczywiście o poprowadzenie instalacji elektrycznej musi zadbać elektryk z uprawnieniami.

Pokój dla nastolatka na poddaszu to świetny wybór. Trzeba jeszcze pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego dojścia na poddasze, a więc schodów. Mogą mieć ażurowe stopnie lub pełne stopnice. Warto zadbać choćby o niewielką balustradę, która zagwarantuje większe bezpieczeństwo. Do nowoczesnego wnętrza sprawdzi się metalowa ze szklanym wypełnieniem wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.