Od 2017 roku weszło w życie rozporządzenie, przez które samorządy wprowadziły nowe zasady segregacji śmieci. Aktualnie stosuje się podział na 5 grup: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady zmieszane i bioodpady. Odkąd zaostrzyły się przepisy dotyczące segregacji odpadów pojawiło się mnóstwo pytań i wątpliwości. Wyjaśniamy gdzie wyrzucać konkretne śmieci, aby uniknąć kary i skutecznie zadbać o środowisko.
Papier
Najczęściej, jednak nie zawsze, pojemnik na papier jest oznaczony na niebiesko. Do niego wrzucamy gazety, czasopisma, książki w miękkich okładkach, ulotki, wszelkie pudełka tekturowe, pojemniki po jajkach, worki z papieru, kartony, zeszyty.
Do tego pojemnika NIE WRZUCAMY: brudnych opakowań, lakierowanego papieru, tapet, plastikowych opakowań, mokrych papierowych kartek.
Metale i tworzywa sztuczne
Zwykle pojemniki na metale i tworzywa sztuczne są oznaczone na żółto. Do tego kosza powinniśmy wrzucać plastikowe butelki po napojach, kosmetykach, opakowania po słodyczach, chipsach, zakrętki, kapsle z butelek, folie, sreberka, puste zapalniczki, puszki. Ważne, by wszystkie opakowania były opróżnione.
Do żółtego kosza NIE WRZUCAMY: elektroniki, plastikowych zabawek elektronicznych, opakowań po lekach i olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii, pojemników po farbach, sprzętu AGD.
SZKŁO
Wszelkie szklane elementy wrzucamy do pojemnika w kolorze zielonym. W tym koszu powinniśmy umieszczać puste butelki i słoiki oraz inne opróżnione opakowania szklane.
Do tego kosza NIE WRZUCAMY: szkła stołowego, porcelany, ceramiki, szkła żaroodpornego, luster, witraży, żarówek, doniczek, szkła okularowego, ekranów telewizyjnych, szyb samochodowych.
ODPADY ZMIESZANE
Do tej grupy należy najwięcej rzeczy. Pojemnik na odpady zmieszane jest w kolorze czarnym bądź szarym. Wrzucamy tu: resztki żywności pochodzenia zwierzęcego, artykuły opatrunkowe, higieniczne, odzież, ceramikę, opakowania z zawartością.
Do odpadów zmieszanych NIE WRZUCAMY: przeterminowanych leków, chemikaliów, żarówek świetlówek, mebli, odpadów budowlanych, sprzętu RTV i AGD, chemikaliów, zużytych opon.
ODPADY BIO
Zazwyczaj pojemnik na odpady biodegradowalne jest w kolorze brązowym. Bioodpady to głównie odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe rośliny doniczkowe, resztki żywności bez mięsa, kości i tłuszczów zwierzęcych, liście, trawy i pędy roślin.
Do czarnego kosza NIE WRZUCAMY: mięsnych resztek, oleju, ziemi i kamieni, odchodów zwierząt.
Aby segregacja odpadów była łatwa i sprawna najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie oznaczone kosze na śmieci. Można nabyć je w wielu sklepach ogrodniczych czy budowlanych np. w sklepie Rolmarket. Oferuje on kosze na odpady o różnych pojemnościach oraz naklejki z odpowiednimi oznaczeniami.