Ziemia

Kiedyś w polskich ogrodach jabłonie czy grusze były standardem. Potem trend ten stracił na znaczeniu, a obecnie obserwuje się coraz wyraźniejszy powrót. Dlatego, że jabłka prosto z sadu są po prosty najlepsze.

Wybieramy gatunki i odmiany

Obecnie większość gatunków szczepi się na podkładkach karłowych albo półkarłowych, które rosną do kilku metrów wysokości. Nie ma obaw, że wyciągnie je powyżej dachu. Wyjątkiem mogą być stare odmiany, ale to nie jest standard.

Drzewa od strony południowej

Jeśli mamy zasłonięty od północnych przeciągów i wschodnich wiatrów zaciszny zakątek, który cały czas oświeca słońce warto zastanowić się nad posadzeniem w nim brzoskwini albo nektaryny. Akurat te drzewa warto sadzić wiosną. Z tego względu, że sadzone jesienią, mogą nie ukorzenić się dobrze przed zimą i przymarznąć. W chłodniejszych regionach tak też traktuje się wiśnie i czereśnie.

Wilgotne stanowisko

Miejsce, które niekoniecznie jest bardzo słoneczne, ale na pewno wilgotne to idealne stanowisko dla śliw i jabłoni. Te drzewa będą wdzięcznie rosły w takim miejscu gdzie grusza czy nektaryna by chorowały. Za to szczególnie jabłonie będą rosły i owocowały naprawdę dobrze. Nadają się do takich miejsc wszystkie praktycznie odmiany, a szczególnie jabłoń Rubin czy Koksa Pomarańczowa.

Jabłka

Suche i słoneczne miejsca

Są idealne dla gruszy. Na samej górce, czy tam gdzie trawa rośnie bardzo niska z braku wody. Grusza lubi takie tereny i odwdzięczy się wspaniałym owocowaniem. Jednak w wietrznym miejscu nie powinniśmy sadzić grusz o dużych owocach. Mogą być otrząsane przy silnym wietrze. Dobrze jest w tym celu posadzić jakiś wyższy żywopłot, aby stworzyć barierę.

Sposób sadzenia drzewek owocowych

Zawsze przed posadzeniem drzewka należy przygotować dobrze stanowisko. W tym celu przekopuje się glebę na dwa sztychy głęboko w promieniu około pół metra, wzbogacając ją przy tym dobrze rozłożonym kompostem. Jeśli gleba jest ciężka, gliniasta należy dodać pisaku i suchych resztek roślinnych np. liści albo stare siano. Na glebach piaszczystych dajemy glinę oraz kompost, liście, trawę tak aby wytworzyła się warstwa magazynująca wodę. Sadzimy dopiero w 2 tygodnie po przygotowaniu miejsca.

Na glebach lekkich należy wokół młodych drzewek wysypać korę albo zrębki aby woda nie parowała. Jednak na kwaśnej ziemi zamiast kory lepiej użyć do tego celu kompostu. Warto wiedzieć, że dla jabłoni gruszy i śliw najlepsza jest gleba lekko kwaśna o pH około 5-6,5. Można to zmierzyć za pomocą płynu Heliga. Jest to koszt naprawdę znikomy, a przydaje się bardzo, szczególnie jak mamy krzewy kwasolubne (azalie, borówkę amerykańską).

One thought on “Jak sadzić drzewa owocowe”

  1. Właśnie będę sadzić drzewka, przydadzą mi się te informacje. Tym bardziej, że widzę iż muszę zamienić grusze z jabłoniami bo źle im miejsce wybrałem. Muszę tylko jeszcze sprawdzić jaką mam ziemię i będę działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.