Pielęgnacja trawnika podkaszarką

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że mimo regularnego koszenia i podlewania, Twój trawnik nie wygląda tak dobrze, jak sobie tego życzysz? Najczęściej powodem jest zaniedbanie dwóch, bardzo istotnych czynności. Pierwsza z nich to wertykulacja, druga nazywa się aeracja. Dzięki wykonywaniu ich, trawnik będzie się pięknie prezentował i będzie odpowiednio zadbany. Czy wiesz na czym polega wertykulacja i aeracja trawnika? Dowiesz się w poniższym artykule.

Co to jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika polega na płytkim i pionowym nacinaniu drani. Usuwamy w ten sposób martwe resztki, które nie wyglądają już atrakcyjnie. To dodatkowo ważne, ponieważ stara darń może posłużyć jako pożywka dla grzybów i bakterii. Usunięcie martwej warstwy umożliwia przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni trawy. Zdrowa roślina to przede wszystkim zdrowe korzenie, dlatego należy zapewnić Twojemu trawnikowi odpowiednią przepuszczalność. Wpłynie to również na skuteczniejsze nawożenie. Wertykulacja jest pomocna w usuwaniu chwastów i mchu, które ograniczają dostęp substancji odżywczych i „podkradają” pożywienie Twojej trawie.

Wertykulację należy przeprowadzić wczesną wiosną, zaraz po pierwszym koszeniu trawnika. Przyspieszy to regenerację trawnika po zimie. To zabieg polecany także przed dokonaniem dosiewu. Można też przeprowadzić wertykulację późną jesienią, jeśli do tej pory wytworzyłaby się warstwa uszkodzonych i martwych resztek.

Jak przeprowadzić wertykulację?

Właściciele średnich i większych trawników powinni wyposażyć się w wertykulatory elektryczne lub spalinowe, wyposażone w zestaw nożyc nacinających darń. Są to urządzenia wydajne, łatwe w użytkowaniu oraz skuteczne. Bardziej przyjazne dla środowiska są wertykulatory elektryczne, a dodatkowo ich eksploatacja jest tańsza. Wertykulatory spalinowe przydają się natomiast w przypadku sporych trawników. Mają dużą moc i dlatego łatwo nimi poruszać na większych powierzchniach. Wybierając właściwy wertykulator na pewno dobrze będzie sugerować się mocą silnika lub szerokością pracy, mierzoną w centymetrach. Duże znaczenie ma także materiał, z jakiego został wykonany korpus oraz noże. Wertykulatorów nie używa się często, w związku z tym warto zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości.

Aeracja trawnika – co to takiego?

Aeracja trawnika to z kolei jego napowietrzanie, poprzez głębokie nakłuwanie darni kolcami. Dzięki temu możemy rozluźnić glebę. Po wykonaniu aeracji, korzenie stają się silniejsze, a trawnik wyrównuje się. Ma to niezwykle duże znaczenie podczas procesu regeneracji trawnika po zimie. Jeśli natomiast trawnik jest często użytkowany, warto proces ten wykonać również późnym latem.

Na małych trawnikach aerację można wykonywać za pomocą wideł lub specjalnych nakładek na buty. W przypadku gospodarowania większymi przestrzeniami, najlepiej zaopatrzyć się w aerator z własnym napędem – elektryczny lub spalinowy.

Podsumowanie

Aeracja i wertykulacja trawnika to pielęgnacyjne zabiegi, których nie wolno pomijać, chcąc zachować zdrowy i piękny ogród. Ich prawidłowe wykonanie polega na tym, że powinny być wykonane wzdłuż poziomych oraz pionowych linii. Dzięki temu cała darń zostanie dokładnie ponacinana i ponakłuwana. Najlepiej po wykonaniu tych zabiegów uzupełnić trawnik, poprzez dosianie nowej trawy. Przyśpieszy to proces odbudowy.

Właścicielom ogrodów przydomowych i działek, którym zależy na pięknym trawniku, nie mogą zapomnieć o obfitym podlewaniu gleby. Dzięki temu ich posesja będzie zawsze cieszyć się nienagannym stanem. Należy dobrać do tego odpowiednie narzędzia, które można zakupić na stronie internetowej https://agrokosiarki.pl/.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.