Mężczyzna przed laptopem liczy koszty eksploatacji basenu

Ceny energii nieustannie rosną. Aby uniknąć wysokich rachunków, właściciele basenów muszą znaleźć sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Wiele urządzeń basenowych pochłania znaczną część wydatków związanych ze zużyciem energii, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór rozwiązań ekonomicznych i w mniejszym stopniu uzależnionych od dostępności prądu. Istnieje wiele praktycznych metod i technologii, które przyczyniają się do obniżenia kosztów utrzymania przydomowego akwenu.

Czynniki wpływające na koszty eksploatacji basenu

Energia elektryczna jest niezbędna do zasilania pomp, ogrzewania, oświetlenia oraz wielu innych elementów basenu. Jej zużycie generuje tym samym znaczną część kosztów związanych z eksploatacją zbiornika. Właściciele muszą ponosić wiele wydatków także na uzdatnianie wody, do czego niezbędna jest dedykowana chemia basenowa. Aby utrzymać w czystości sam zbiornik, należy regularnie inwestować w odpowiednie środki do pielęgnacji i dezynfekcji. Część kosztów pochłania też zakup specjalistycznych urządzeń, takich jak chociażby odkurzacze basenowe. Na wysokość wydatków w dużym stopniu wpływają parametry samego zbiornika, takie jak głębokość czy powierzchnia niecki. Wiele zleży od czasu i sposobu użytkowania basenu, ponieważ jego eksploatacja często ogranicza się wyłącznie do ścisłego sezonu kąpielowego.

Inwestycja w przykrycie basenowe

Skutecznym i łatwym sposobem na obniżenie kosztów utrzymania zbiorniku jest inwestycja w odpowiednie przykrycie basenowe. Jego zastosowanie może zminimalizować wydatki eksploatacyjne na poziomie nawet kilkudziesięciu procent rocznie, a także przynieść wiele dodatkowych korzyści. Roleta basenowa odpowiada przede wszystkim za zatrzymanie parowania wody, co przyczynia się do ograniczenia strat ciepła. Osłona tego typu zapobiega jednocześnie wpadaniu liści, śmieci oraz innych zanieczyszczeń do zbiornika, dzięki czemu niweluje koszty częstego uruchamiania systemu filtracji i pozwala na rzadsze czyszczenie. Żaluzje basenowe zwiększają też bezpieczeństwo, ponieważ chronią przed przypadkowym wpadnięciem do wody. Przykrycia te są łatwe w montażu i obsłudze, a także posiadają automatyczne systemy zwijające oraz inne usprawnienia. Rolety basenowe znaleźć można w ofercie BasenSklep.pl, gdzie dostępne są modele o różnych wymiarach i kolorach. Ich zaletą jest też przystępna cena, która dodatkowo wpływa na obniżenie kosztów. Na szczególną uwagę zasługują elektryczne rolety basenowe, wyposażone w silnik montowany pod wodą lub przy krawędzi zbiornika.

Zamontowany system grzewczy do basenu

Modernizacja systemu grzewczego

Przy stosowaniu tradycyjnych systemów grzewczych, koszty eksploatacji basenu mogą być bardzo wysokie. Nie bez znaczenia pozostają obecne ceny energii, a także coraz bardziej rygorystyczne wymogi ekologiczne. Sposobem na obniżenie ponoszonych wydatków może być inwestycja w basenową pompę ciepła z inwerterem, która pozwala na precyzyjne dopasowanie mocy grzewczej do generowanych strat ciepła. Urządzenia te nierzadko pracują nawet 8 godzin dziennie, dlatego możliwość działania ze zmienną prędkością przyczynia się do odpowiednio wysokiego wzrostu wydajności roboczej w różnych warunkach oraz znaczącej oszczędności energii.

Oszczędna obsługa systemu filtracyjnego

Sposobem na zminimalizowanie wydatków związanych z eksploatacją basenu jest oszczędna obsługa systemu filtracyjnego. Z reguły zbiornik używany jest jedynie w ciągu dnia, dlatego nocą nie ma potrzeby uruchamiania pompy i filtra na pełnych obrotach. Eksploatowanie całego systemu filtracyjnego przy nieco niższej wydajności może być dużo bardziej wydajne – zarówno pod kątem oszczędności energii, jak i ograniczenia częstotliwości czyszczenia wody w basenie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w nocy taryfy za prąd są zdecydowanie niższe niż w szczytowych godzinach dnia. Aby obniżyć koszty zużycia energii, wystarczy ustawić timer pompy na pracę nocną. Nie bez znaczenia pozostaje też regularna wymiana filtrów. Ich zanieczyszczenie wymaga bardziej intensywnej pracy systemu filtracyjnego, celem utrzymania regularnej cyrkulacji. Z tego względu warto systematycznie eliminować zanieczyszczenia w koszach skimmera i samej pompy basenowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.