Artykuł sponsorowany.

Informacja reklamowa – treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Rynek kapitałowy daje duże możliwości pomnażania pieniędzy i ochrony ich wartości przed inflacją, ale tylko pod warunkiem efektywnego zarządzania naszymi inwestycjami. Sytuacja gospodarcza nieustannie ewoluuje, zmieniają się też ekonomiczne trendy i na inwestorze spoczywa obowiązek ich uwzględniania.

Dobrym przykładem ilustrującym tę tezę jest Europa. Jeszcze trzydzieści lat temu gospodarka krajów Starego Kontynentu rozwijała się bardzo szybko i coraz bardziej zbliżała się do amerykańskiej, ale od tego czasu straciła swój dynamizm i teraz dystans do Stanów Zjednoczonych stale się powiększa. W efekcie niewiele europejskich spółek można znaleźć wśród największych i najszybciej rosnących firm na świecie. Później mieliśmy czas Chin, których produkt krajowy brutto rósł w granicach 10% rocznie i wielu spodziewało się, że wkrótce gospodarka Państwa Środka prześcignie amerykańską. Pandemia i zmiany polityczne w Pekinie postawiły temu kres i dzisiaj niewielu specjalistów wróży Chinom sukces w tym wyścigu.

Kolejnym przykładem mogą być europejskie spółki motoryzacyjne. Przez kilka dziesięcioleci stanowiły one bardzo istotny składnik portfela funduszy inwestycyjnych, bo upowszechnienie motoryzacji powodowało, że ceny samochodowych koncernów pięły się w górę. Dzisiaj nie jest to już takie oczywiste, bo wprowadzenie regulacji europejskich i ekspansja chińskiego przemysłu motoryzacyjnego powodują, że europejskie koncerny borykają się z dużymi problemami.

Pamiętajmy o megatrendach

Lekcja jest więc oczywista – aby nasz portfel inwestycyjny był efektywny trzeba nim zarządzać uwzględniając zmieniające się trendy i umiejętnie reagować. Dotyczy to zresztą nie tylko sytuacji rynkowej, ale także – to szczególnie istotne w wypadku inwestycji w długim horyzoncie czasowym, na przykład odkładania pieniędzy na emeryturę – cywilizacyjnym. To tak zwane megatrendy. Dobrym przykładem jest choćby wydłużający się w skali całego świata okres życia ludzi, któremu towarzyszy starzenie się społeczeństwa. Oznacza to, że świat będzie musiał inwestować coraz więcej pieniędzy w szeroko rozumiany sektor ochrony zdrowia, nowe leki oraz terapie. Dlatego odpowiedzialny, długookresowy inwestor powinien zastanowić się, czy w jego portfelu inwestycyjnym nie powinny się znaleźć spółki działające w sektorach związanych z medycyną.

Innym megatrendem jest obecnie sztuczna inteligencja. Nie jest na razie jasne jakie zmiany ona spowoduje, które sektory najbardziej na tym zyskają, ale to, że AI wywrze duży wpływ na nasze życie jest pewne.

Oczywiście istotną kwestią są również krótkookresowe zmiany gospodarcze. Wysoka inflacja, która panowała na świecie w ostatnich latach powodowała, że na pierwszy plan wysunęły się obligacyjne fundusze inwestycyjne, bo przy niewielkim ryzyku dawały one ochronę przed wzrostem cen. Dzisiaj sytuacja uległa zmianie, inflacja powoli spada i banki centralne ostrożnie tną stopy procentowe. To dobry sygnał dla rynków akcji, więc inwestorzy powinni przebudowywać swoje portfele preferując fundusze akcyjne.

Przegląd i korekty bywają niezbędne

Część obowiązku reagowania na zmieniającą się sytuację spada oczywiście na zarządzających funduszami inwestycyjnymi. To oni, profesjonalnie przygotowani specjaliści, muszą tak dobierać spółki do swoich funduszy, aby były one zdolne wypracowywać jak najwyższą stopę zwrotu. Ale dotyczy to rzecz jasna tylko konkretnych funduszy, bo o tym jak wygląda cały portfel musi już zadbać sam inwestor.

Wszystko to jednak nie oznacza, że powinniśmy dokonywać zbyt częstych zmian. To może spowodować niepotrzebne koszty. Warto jednak co kilka miesięcy, na przykład dwa razy w roku, przejrzeć nasz portfel inwestycyjny i – najlepiej posiłkując się opinią profesjonalnego doradcy – zastanowić się czy nie dokonać w nim pewnych korekt przystosowując go do rynkowych i cywilizacyjnych zmian.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.