Zainstaloweane płyty fotowoltaiczne na dachu domu

Własna elektrownia słoneczna to przede wszystkim niezależność energetyczna i aktywne wsparcie naszej planety w kwestii jej ochrony i ekologii. Fotowoltaika to także praktycznie darmowy prąd, dzięki któremu bez obaw o wysokie rachunki możemy wyposażyć nasz dom w nowoczesną technologię, taką jak pompy ciepła, klimatyzację czy rekuperację. Ich zapotrzebowanie energetyczne będzie bowiem pokrywane przez słońce. Podobnie jest, jeśli dysponujemy pojazdem elektrycznym – także naładujemy go za darmo! Na czym polega fotowoltaika i czy wciąż warto na nią postawić?

Fotowoltaika na czym polega

Zacznijmy zatem od początku, czyli od tego, czym w ogóle jest fotowoltaika na czym polega, zarówno jej funkcjonowanie, jak i opłacalność. Dla niektórych może być to zaskakujące, ale samo zjawisko fotowoltaiczne znane jest już z XIX wieku. Wtedy to właśnie odkryty został efekt fotowoltaiczny. A jest to nic innego jak powstanie siły elektromotorycznej w stałym ciele (w tym przypadku w ogniwie fotowoltaicznym wykonanym np. z krzemu), spowodowane promieniowaniem słonecznym.

W ten oto bardzo prosty sposób tworzy się energia słoneczna, która za sprawą instalacji fotowoltaicznej jest pozyskiwana i rozprowadzana do sieci elektrycznej domu. Natomiast jej nadmiar jest oddawany do sieci energetycznej. I tutaj pojawia się sprawa opłacalności fotowoltaiki, co do której jeszcze nie tak dawno nie było wątpliwości.

Zainstalowane płyty fotowoltaiczne

Fotowoltaika dla domu, czy się opłaca

Od 2022 roku planowane są dość poważne zmiany w sposobie rozliczania się prosumentów z zakładami energetycznymi. Fotowoltaika dla domów będzie zatem miała nieco inny sposób funkcjonowania. Do tej pory przy instalacji fotowoltaicznej on-grid, która za pomocą dwukierunkowego licznika jest połączona z siecią energetyczną, prosumenci przekazywali nadmiar wyprodukowanej energii do sieci. Mogli oni odebrać ten prąd w sytuacji, kiedy energia słoneczna przestawała pokrywać w danym momencie zapotrzebowanie domu na energię elektryczną.

Cała ta wymiana była transakcją bezgotówkową opartą na systemie opustów. Po wprowadzeniu w 2022 roku zmianach, osoby, które zdecydują się na złożenie instalacji fotowoltaicznej, będą rozliczać się już w inny sposób. Nadmiar energii będzie od nich odkupywany przez zakład energetyczny. Tak samo prosumenci będą musieli normalnie zapłacić za prąd z sieci. Takie rozwiązanie wcale nie świadczy o mniejszej opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Wszystko de facto zależy od jej odpowiedniego dopasowania oraz użytkowania.

Jak obliczyć opłacalność fotowoltaiki?

Na kwestię opłacalności fotowoltaiki wpływa wiele czynników. Dlatego najlepszym sposobem na ustalenie, czy w naszym przypadku faktycznie jest to opłacalne, jest aplikacja: Fotowoltaika kalkulator, która szybko wyliczy jakie korzyści przyniesie nam energia słoneczna w naszym domu. W obliczu nadchodzących zmian w przepisach pojawia się bowiem możliwość faktycznego zarabiania na prądzie ze słońca. Ponadto nie można zapomnieć o licznych programach wsparcia, które pozwalają uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiki, zwiększając znacząco jej opłacalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.