Kocioł kondensacyjny w zabudowie

Podczas wybierania systemu ogrzewania domu, spotykamy się z różnymi pojęciami. Wśród nich pojawiają się często kotły kondensacyjne. Zachwalane są jako te, których skuteczność wytwarzania ciepła oscyluje w granicach 100%. Często też są polecane przez profesjonalistów. Czym się charakteryzują i czy warto je zakupić? A może inwestycja wcale nie będzie dla nas opłacalna?

Dlaczego kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny jest bardziej wydajny od tradycyjnego gazowego, bowiem nie „wypuszcza” wytworzonego ciepła. Jego konstrukcja pozwala na schładzanie spalin do niższej temperatury niż tradycyjnie. Dzięki temu skrapla się para, a kocioł przyjmuje ciepło, które ogrzewa nasz dom czy też wodę. W konwencjonalnym kotle to samo ciepło wyleciałoby przez komin. Dzięki temu, że spaliny są bardziej eksploatowane, to wydajemy mniej na paliwo – nie zużywa się ono bowiem tak szybko, jak w tradycyjnych kotłach.

Kocioł kondensacyjny jest też zrobiony z innych materiałów, niż ten tradycyjny, ponieważ musi wytrzymać kwaśne skropliny, które wydzielają się podczas kondensacji. Jest przez to droższy, ale podliczając koszty początkowe oraz późniejsze koszty eksploatacji, to zdecydowanie wygrywa to bardziej nowoczesne urządzenie – doradzają specjaliści z https://www.immergas.pl/.

Kocioł kondensacyjny mają zamkniętą komorę spalania. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż przez specjalne przewody spaliny wydobywają się na zewnątrz. To zapewnia nam bezpieczeństwo użytkowania. Jednak ciekawostką jest fakt, że sam ciąg kominowy nie jest w stanie opróżnić kotła ze spalin – potrzebny jest do tego specjalny wentylator.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kocioł kondensacyjny najwyższą sprawność uzyskuje wtedy, gdy temperatura wody nie jest na swoim maksymalnym poziomie. Jest to idealna opcja jeżeli myślimy o ogrzewaniu podłogowym. Coraz więcej osób rezygnuje z posiadania grzejników, właśnie na rzecz tego rozwiązania. Ciepło rozchodzi się wtedy równomiernie, kocioł osiąga swoją maksymalną wydajność, a my cieszymy się z idealnej temperatury panującej w domu. Jednak jeżeli jesteśmy tradycjonalistami, a chcemy zainwestować w kotły kondensacyjne i grzejniki, to dzięki dobremu projektowi grzewczemu również jest to możliwe (za pomocą sterownika pogodowego).

Warto dodać, że kocioł kondensacyjny można nazwać rozwiązaniem ekologicznym, ze względu na to, że wykorzystuje do maksimum swoje paliwo. Jest to rozwiązanie dla osób, których nie stać na zaawansowane systemy, a jednocześnie takich, które szanują energię. Tym bardziej, że takie kotły emitują mniejszą ilość CO2 w stosunku do tradycyjnych paliw.

Kocioł kondensacyjny to dobry wybór dla osób, które chcą, aby inwestycja szybko się im zwróciła. W porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych są w stanie lepiej wykorzystać dostarczane do nich paliwo. To optymalna opcja szczególnie w czasach, gdzie wzrasta nacisk na rezygnację z paliw takich jak węgiel – ze względów ekologicznych i zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.