Nawożenie roślin podczas kwitnięcia i owocowania

Wiosna i lato to czas intensywnego wzrostu i rozwoju roślin, najpierw kwitnienie, a później owocowanie sprawiają, że roślina pobiera z ziemi duże ilości składników odżywczych, co z czasem może doprowadzać do wyjaławiania gleby. Warto pamiętać więc o odpowiednim nawożeniu podłoża, szczególnie roślin kwitnących w donicach z niewielką ilością gleby.

Czym nawozić rośliny w trakcie kwitnienia?  

Rośliny balkonowe i ozdobne 

Kwitnące rośliny ogrodowe i balkonowe mają niezwykle duże zapotrzebowanie na makro i mikroelementy ze względu na obfite kwitnienie oraz ich pochodzenie. Wiele gatunków balkonowych wywodzi się zazwyczaj z obszarów o wilgotnym, ciepłym klimacie z gleb o wysokiej zawartości składników odżywczych. Aby zapewnić im prawidłowy rozwój i cieszyć się ich wyglądem należy regularnie nawozić je zbilansowaną mieszanką, która dostarczy im niezbędnych pierwiastków. Warto więc sięgać po nawozy, które w swoim składzie posiadają takie pierwiastki jak azot, potas i fosfor, a także sięgać po preparaty wzbogacone o mangan, żelazo i magnez.  

Nawożenie drzew owocowych

W okresie kwitnienia, drzewa owocowe warto zasilać preparatami plonotwórczymi. Wczesną wiosną sprawdzą się preparaty bezchlorkowe, by w późniejszym okresie zasilić roślinę azotem oraz zastosować nawozy typu RSM – jest to roztwór saletrzano-mocznikowy. Drzewa i krzewy owocowe w okresie kwitnienia będą wymagały dostatecznej ilości pierwiastków takich jak azot, potas, krzem, magnez, siarka i wapń.  

Wśród roślin owocujących sprawdzi się również fertygacja, czyli nawożenie podczas nawadniania. W dużym skrócie jest to podawanie nawozów razem z wodą i dostarczaniu zarówno składników odżywczych, jak i nawadnianie roślin ogrodowych. Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie zaaplikować odpowiednią dawkę nawozu bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny.  

Rodzaje nawozów do roślin kwitnących  

Nawozy dostępne na rynku różnią się formą, sposobem aplikacji oraz dozowaniem. Dostępne na rynku nawozy to: 

  • nawozy sypkie w postaci granulatu lub kryształków, które aplikujemy bezpośrednio na glebę i mieszamy z wierzchnią jej warstwą,  
  • nawozy płynne, rozcieńczane w wodzie, dostępne w formie żelu lub koncentratu, 
  • długo działające w formie pałeczek, które należy umieścić w ziemi, 
  • nawozy w formie proszku, który miesza się z wodą w celu uzyskania roztworu.  

Kiedy nawozić rośliny ? 

Letnie nawożenie roślin powinno odbywać się nie później, niż na przełomie czerwca i lipca. W kolejnych miesiącach rośliny będą przygotowywały się do wegetacji, więc by nie zaburzać tego procesu, nie warto pobudzać ich do wzrostu. Nie tylko pora roku będzie miała znaczenie w procesie nawożenia, ale również godzina ich aplikacji. Preparaty najlepiej dawkować w bezdeszczowe dni o umiarkowanej temperaturze, kiedy niebo przysłonione jest chmurami. Pełne słońce wysusza glebę i może powodować poparzenia liści. Aplikując środki, należy trzymać się konkretnych wytycznych producenta co do ilości i sposobu ich aplikacji. Zbyt duża dawka może znacząco zaszkodzić roślinie i spowodować jej poparzenia oraz prowadzić do przenawożenia gleby.  

Tekst poradnikowy został przygotowany dzięki uprzejmości nawozy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.