Czerwone owoce cisu

W ogrodach można znaleźć bardzo dużo roślin z kolorowymi owocami. Niekwestionowanym królem jest kolor czerwony. Wiele owoców jest jadalnych, niektóre jednak wykazują trujące właściwości. Warto wiedzieć, które rośliny rodzą owoce w czerwonym kolorze, aby można było je zasadzić w swoich ogródkach.

Krzewy ozdobne

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z poszczególnymi gatunkami roślin ozdobnych, które rodzą czerwone owoce. W ogrodach można znaleźć m.in. berberys. Jest to krzew, który ma około 200 cm wysokości i rodzi czerwone, jadalne owoce. Owoce berberysu nadają się na soki, konfitury i galaretki. Warto zaznaczyć, że jest to krzew kolczasty.

Kolejnym ciekawym gatunkiem jest borówka brusznica. Podobnie jak berberys rodzi ona owoce ozdobne, ale jadalne. Można je dodawać do konfitur, mięs, a także przeróżnych serów. Warto zaznaczyć, że ma ona działanie mocno lecznicze i może pomóc np. w przypadku biegunek.

W ogrodach przydomowych można także spotkać cis. Jego owoce są niejadalne, a nawet trujące. Warto zaznaczyć, że w ogrodach można znaleźć następujące gatunki:

  1. cis pospolity,
  2. cis japoński,
  3. cis pośredni.

Bardzo ciekawą rośliną jest cytryniec chiński. Jest to niezbyt popularny owoc, który w Chinach jest nazywany rośliną pięciu smaków. Krzew ma owoce kwaśne o słodkiej okrywie, cierpkich nasionach i słonym leku.

Krzewy jadalne

Kolejną grupą roślin, które rodzą czerwone owoce są krzewy owocowe. Jednym z najbardziej popularnych jest malina. Daje ona pyszne owoce, które oprócz tego, że są idealnym dodatkiem do deserów mają także właściwości lecznicze – świetnie radzą sobie z przeziębieniem, wzmacniają organizm i zbijają gorączkę.

W ogrodach często spotykana jest także czerwona porzeczka. Ma ona jadalne owoce, które świetnie smakują na surowo, a także w postaci kompotów i konfitur. W lecie pełnią one funkcję idealnego dodatku do deserów. Wiele osób nie wyobraża sobie swojego ogrodu bez poziomek. Te małe niepozorne owoce mogą się od siebie różnić smakiem i wielkością – wszystko zależy od wybranego gatunku. Warto zaznaczyć, że poziomki mają właściwości lecznicze i zawierają dużo witamin. Mało kto wie, że z liści poziomek można przygotować różne herbatki.

W ogrodach przydomowych bardzo często goszczą truskawki. Praktycznie każdy uwielbia te wyjątkowe owoce. Truskawki są pełne witamin. Ponadto są one bardzo dietetyczne. Można znaleźć naprawdę wiele odmian. Zachęcamy do przeczytania innego naszego artykułu o tym „Kiedy sadzić truskawki„.

Ostatnim krzewem owocowym, który warto wziąć pod uwagę jest agrest. Jest on ceniony przede wszystkim ze względu na unikalny słodko – kwaśny smak. Owoce można wykorzystać do robienia kompotów, dżemów czy konfitur.

Drzewa owocowe

Czerwone jabłka
Źródło: Pexels.com

Oprócz krzewów i drzew owocowych warto także zwrócić uwagę na drzewa, które rodzą czerwone owoce. Jednym z najbardziej popularnych jest jabłoń. Warto pamiętać, że dostępne jest wiele ciekawych gatunków. Jabłka świetnie smakują jako przekąska lub jako dodatek do ciast. Można z nich także zrobić wszelakie przetwory, dżemy, kompoty i soki.

W ogrodach dobrze jest także posadzić gruszę. Wiele jej odmian rodzi czerwone owoce, które wyglądają niezwykle atrakcyjnie, a także fascynują nietuzinkowym wyglądem.

Kolejnym drzewem owocowym, o którym warto wspomnieć jest czereśnia i wiśnia. Mimo, że oba gatunki są bardzo od siebie różne, charakteryzują się podobnym wyglądem. Zarówno wiśnie jak i czereśnie można wykorzystać do ciast, kompotów czy konfitur.

O czym warto pamiętać?

Mało kto wie, że czerwona barwa owoców ma swoje znaczenie. Jest za nią odpowiedzialny tzw. likopen, czyli przeciwutleniacz, który ochrania przez rozwojem wszelkich chorób układu krwionośnego, a także przed nowotworami. W czerwonych owocach są także składniki z grupy flawonoidów, które skutecznie zwalczają wolne rodniki, a także zapobiegają starzeniu się komórek organizmu. Czerwone owoce to też źródło witaminy C oraz potasu. Z pewnością warto je zasadzić w sowim ogrodzie.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog interesujący się urodą,
zdrowiem i wszelkimi tematami związanymi z aranżacją wnętrz

Źródła:

  • Wolfgang Kawollek, Wielka księga ogrodnika i działkowca, 2017.

One thought on “Czerwone owoce, które musisz mieć w swoim ogrodzie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.