Kwiaty kwitnące pod tujami

Tuje inaczej żywotniki zachodnie są często wykorzystywane w naszych ogrodach do sadzenia w szpalerze. Wykonany z nich żywopłot jest wysoki, zwarty i szybko rośnie. Dlatego też cieszą się one ogromnym powodzeniem. Za to pozostaje jeszcze kwestia zagospodarowania takiego żywopłotu od wewnątrz.

Gleba w naszym ogrodzie oraz wiek tui warunkują głównie to jakie panują w nim warunki dla innych roślin. Dlatego też nie każda roślina urośnie w takim miejscu. Jest to typowe stanowisko dla wybitnie odpornych na takie warunki roślin.

Co urośnie pod tujami w miejscu suchym i słonecznym

Wokół tui jest zazwyczaj sucho, a cień przez nie rzucany sprawia, że mało roślin daje radę tam rosnąć. Trawa również niezbyt dobrze sobie tam radzi. Wokół samych pni warto zrobić estetyczną ściółkę z kory, albo kolorowych zrębków drzewnych. Natomiast w odległości od około pół metra od tui można sadzić inne rośliny.

Wytrwali pionierzy wśród roślin

Jeśli nie posiadamy automatycznego nawadniania w ogrodzie ani nie zamierzamy biegać wokół miejsca pod tujami z wężem ogrodowym pozostaje nam posadzić tylko te rośliny, które są wytrwałe.

Dziewanna

Ciekawą rośliną do dużych ogrodów jest dziewanna. Rośnie dobrze na glebach zasobnych w wapń i tak poza tym nic jej więcej nie trzeba. Wysoka na ponad dwa metry łodyga pokrywa się latem żółtymi zazwyczaj kwiatami. Liście jej są ułożone w rozetę pokryte szarymi włoskami tzw. kutnerem. Jeśli mamy pod tujami miejsce suche i słoneczne ona w nim da sobie radę.

Pięciornik krzewiasty

Kolejna roślina, którą trudno jest ususzyć. Również dla swojego dobrego samopoczucia wymaga ciepłego, słonecznego miejsca. Bardzo fajnie wygląda w połączeniu z kamieniami. Idealne tło dla małych kwiatów pięciornika tworzą właśnie tuje.

Irysy

Wydawać by się mogło, że tak piękne kwiaty jak irysy wymagają dużo pielęgnacji i bez dobrej ziemi nie urosną. Tak naprawdę to są to wytrwałe kwiaty do ogrodu, nic ich praktycznie nie pokona oprócz stojącej wody w obrębie kłączy. Nie można ich sadzić tylko zbyt głęboko, wręcz ich kłącze powinno wystawać delikatnie na powierzchni ziemi.

Kwitnący irys w ogrodzie

Astry

Wieloletnie astry zwane marcinkami są pięknymi kwiatami do posadzenia przy tujach. W zależności od odmiany mogą być one wysokie na ponad metr jak też niskie do kilkudziesięciu centymetrów. Ich kwiaty pojawiają się pod koniec lata. Jest to jeden z niewielu kwiatów jesieni. Astry najlepiej rosną i kwitną jeśli mają wystarczającą ilość słońca. Pełny cień na przykład od strony północnej nie służy im za bardzo.

Jeżówki

Tam gdzie jest dużo słońca tam też pięknie rosną jeżówki. Wystarczy posadzić kilka odmian o różnokolorowych kwiatach by cieszyć się pięknym widokiem. Piękne i duże kwiaty wabią do siebie motyle, tak samo jak budleja dawida. Poza tym ich płatki możemy zbierać do suszu na herbatę. Smakują wyśmienicie.

 

Co posadzić w cieniu pod tujami

Kombinacja taka jak cień i suche podłoże spędzają właścicielom ogrodów sen z powiek, a niepotrzebnie, bo i tu potrafią urosnąć piękne kwiaty. Oczywiście miesiąc bez opadów da się każdej roślinie we znaki, dlatego warto zawczasu się uzbroić w wąż ogrodowy do podlewania oraz beczkę do zbierania wody opadowej. Jeśli jeszcze na jej dole zamocujemy kranik to będziemy mogli część ogrodu podlewać pod własnym ciśnieniem.

Liliowiec ogrodowy

Piękne kwiaty jakie posiada liliowiec ogrodowy z daleka przypominają lilie. Również ich nazwa jest myląca, ale i tak warte są uwagi jako kwiaty do cienia. Mogą rosnąć także w kamienistej glebie, nieraz się je spotyka w miejscach gdzie nawet trawa zrezygnowała z ekspansji. Poza okresem kwitnienia również ich liście stanowią element dekoracyjny ogrodu.

Floksy

Niepozorne płomyki wiechowate powinny zagościć w ogrodach na miejscach suchych. Dadzą sobie radę nawet w cieniu. Ich kwitnienie będzie tylko wtedy mniej okazałe, ale i tak nacieszymy się ich widokiem. Jeśli jeszcze od czasu do czasu je podlejemy to możemy być pewni, że zachwycą każdego, kto je zobaczy. Są to też jedne z długowiecznych roślin, które rosną lata w jednym miejscu.

Parzydło leśne

Jak sama nazwa mówi jego ojczyzną jest las, a tam konkurencja o wszystko jest ogromna. Miejsce między tujami, a trawnikiem nie jest więc dla niego żadnym wyzwaniem. Jest to bylina dość wysoka i trzeba się liczyć z tym, że potrzebuje też więcej miejsca dla siebie. Dlatego najlepiej wygląda w dużych ogrodach.

Miejsce pod tujami wcale nie musi wyglądać jak opuszczone. Wysypanie pod nimi kory oraz posadzenie w odległości około metra ozdobnych krzewów oraz pięknie i długo kwitnących bylin jest jednym ze sposobów zagospodarowania tego terenu. Wybór gatunków powinien być dostosowany do warunków jakie tam panują oraz do wielkości ogrodu. W małej przestrzeni lepiej wyglądają niewielkie kwiaty jak astry czy róże i irysy. Za to tam gdzie mamy dużo miejsca można pozwolić sobie na duże krzewy czy byliny jak parzydło leśne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.