Budowa domu

Zazwyczaj po budowie domu czy niwelacji terenu ziemia nie jest zbyt dobrej jakości. Zaburzona struktura gruzełkowata wymaga kilku lat aby się odtworzyć. Na szczęście są sposoby, które pozwalają na przyśpieszenie regeneracji gleby w ogrodzie.

Dodatki do gleby

Sposobem na polepszenie właściwości gleby jest dodanie do niej perlitu czy zeolitu. Obie skały są pochodzenia wulkanicznego, a w handlu dostępne są w formie kilkumilimetrowych granulek. Właściwości tej skały to między innymi doskonałe magazynowanie wody oraz rozpuszczonych w niej nawozów. Są one łatwo dostępne dla roślin oraz ogranicza się znacznie straty powstające w wyniku wymywania z wodami deszczowymi fosforu czy azotu.

Właściwości Zeolit Perlit Organic

Bardzo dobra struktura zeolitu sprawia, że jest on przydatny w ogrodnictwie do poprawiania właściwości gleby. Przy jego pomocy możemy wykonać drenaż pod roślinami nie tolerującymi zalewania korzeni. Idealnie nadaje się do polepszenia warunków powietrznych w glebach gliniastych, ciężkich.

Jest on dostępny w sklepie internetowym Zakarpacki Zeolit na zzeolite.eu.

Zeolit można zmieszać z glebą na różne sposoby. W zależności o jaki efekt nam chodzi. Na przykład jeśli zależy nam na utworzeniu drenażu pod roślinami to należy wysypać jego warstwę poniżej strefy korzeniowej rośliny. Natomiast jeśli chcemy poprawić właściwości podłoża ogólnie to należy wmieszać doń zeolit w proporcji 1:10. Produkt ten można też stosować do polepszania właściwości ziemi w doniczkach. Zwłaszcza dla roślin balkonowych, które wymagają częstego podlewania w czasie upałów. Proporcje do doniczek można zwiększyć i dać na przykład 20% zeolitu, który mieszamy z ziemią ogrodniczą.

Cały czas należy dbać o glebę w ogrodzie

Innym sposobem na szybkie polepszenie jakości ziemi w ogrodzie jest nasypanie około 10 cm warstwy nowej ziemi. Najlepiej w takim wypadku wybierać humus albo czarnoziem. Są to gleby żyzne najlepszej jakości. Jeśli mamy chwilę czasu i nie musimy już od razu urządzać ogrodu warto obsiać taką ziemię oprócz nawiezienia nowej czy poprawienia struktury zeolitem również obsadzić roślinami poprawiającymi jej jakość. Będzie to na przykład facelia, łubin, czy ich mieszanka.

Miejsce po budowie przypomina na początku zazwyczaj klepisko. Ciężki sprzęt oraz brak roślinności sprawiają, że gleba jest wyjaławiana. Na takim miejscu zbyt wiele roślin, zwłaszcza o delikatnym systemie korzeniowym, nie urośnie. Dlatego tak ważne jest polepszenie właściwości gleby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.