Anemia u psa

Anemia u psów to stan, w którym organizm zwierzęcia ma zbyt mało czerwonych krwinek lub są one nieprawidłowe. Może to być poważne schorzenie wymagające natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Poniżej omówimy przyczyny, objawy i metody leczenia anemii u psów.

Z czego może wynikać anemia u psa?

Anemia u psów może mieć wiele różnych przyczyn, a najważniejsze z nich to:

Niedobór witamin może w znacznym stopniu przyczynić się do stanu anemicznego. Witaminy odgrywają bowiem istotną rolę w zdrowym funkcjonowaniu organizmu czworonogów, m.in. w produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen do tkanek. Niewystarczająca ilość niektórych witamin w organizmie, takich jak witamina B12, kwas foliowy (witamina B9) czy witamina E może zaburzyć proces produkcji erytrocytów, co prowadzi do niedokrwistości. Dlatego właściwa suplementacja dietetyczna oraz odpowiednio zbilansowane diety są tak ważne do utrzymania zdrowej krwi psa. Jednak przed podaniem jakichkolwiek suplementów należy skonsultować się z weterynarzem, ponieważ nadmiar niektórych witamin również może być szkodliwy.
Niedobór żelaza w diecie psa może prowadzić do niedokrwistości. Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która znajduje się w czerwonych krwinkach i jest odpowiedzialna za transport tlenu do tkanek. Kiedy psi organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza, proces produkcji hemoglobiny może być zaburzony, co prowadzi do stanów anemicznych. Objawami braków żelaza u psa mogą być: osłabienie, apatia, zmęczenie, bladość błon śluzowych oraz przyspieszone oddychanie. Jeśli pies odczuwa powyższe dolegliwości zaleca się wprowadzenie odpowiedniej diety bogatej w żelazo lub suplementację żelazem.

Choroby przewlekłe, takie jak choroby nerek, wątroby, infekcje pasożytnicze, nowotwory czy zaburzenia autoimmunologiczne mogą prowadzić do zmniejszonej produkcji czerwonych krwinek lub do nadmiernej degradacji tych komórek, czego rezultatem jest anemia. I tak np. przy chorobach nerek, zmniejszone wydalanie erytropoetyny (hormonu odpowiedzialnego za stymulację produkcji czerwonych krwinek) może prowadzić do niedokrwistości, a z kolei nowotwory mogą niszczyć czerwone krwinki lub prowadzić do krwawień, co również może skutkować anemią.
Utrata krwi w dużej ilości przez psa może nastąpić na skutek wypadków czy urazów (np. obrażenia ciała, złamania, rozległe rany), chorób, infekcji, wewnętrznych krwawień, spowodowanych choćby obecnością pasożytów w organiźmie, takich jak kleszcze, tasiemce czy robaki, które mogą uszkodzić układ pokarmowy. Do utraty krwi u psa mogą doprowadzić również czynniki zewnętrzne, takie jak: ukąszenia, ugryzienia przez inne zwierzęta, ataki przez drapieżniki, czy urazy spowodowane połknięciem ostrego przedmiotu. Zmniejszenie w znacznym stopniu ilości czerwonych krwinek w organiźmie czworonoga w konsekwencji może prowadzić do niedokrwistości.

Zatrucia u czworonogów mogą także wywołać anemię. Niektóre substancje toksyczne wprowadzone do wnętrza psiego organizmu, znajdujące się w środkach ochrony roślin, niektórych produktach spożywczych (w czekoladzie, cebuli, czosnku, awokado czy orzechach makadamia), chemikaliach domowych (detergenty i insektycydy), czy w roślinach (lilie, filodendrony, czy oleandry) mogą być trujące dla psów i uszkadzać czerwone krwinki lub narządy wewnętrzne, czego efektem może być niedokrwistość. Również nieprawidłowe dawkowanie leków lub spożycie przez zwierzę leków przeznaczonych dla ludzi może prowadzić do zatrucia jego organizmu, czego rezultatem może być anemia. W przypadku podejrzenia zatrucia u psa, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z weterynarzem w celu podjęcia odpowiednich działań, takich jak płukanie żołądka, podanie węgla aktywnego, czy leczenie objawowe, aby zmniejszyć skutki zatrucia i zapobiec powikłaniom, takim jak niedokrwistość.

Choroby genetyczne: Pewne rasy psów są predysponowane do dziedziczenia chorób krwi, które prowadzą do anemii. Istnieje wiele rodzajów schorzeń genetycznych, które mogą wpływać na produkcję, funkcjonowanie lub przekształcanie się czerwonych krwinek, prowadzące do anemii u psów. Najbardziej powszechnymi są: talasemia (zaburzenia produkcji hemoglobiny, czyli białka zawartego w czerwonych krwinkach, które jest odpowiedzialne za transport tlenu), choroby hemolityczne (przedwczesne niszczenie czerwonych krwinek w wyniku mutacji genetycznych, które prowadzą do wadliwych białek krwinek lub do nadmiernego działania układu odpornościowego, który niszczy własne czerwone krwinki), choroby szpiku kostnego (zaburzenia w szpiku, gdzie produkowane są komórki krwi, w tym erytrocyty), zaburzenia metabolizmu żelaza (gromadzenie się żelaza w organizmie lub jego niedoboru, co wpływa na produkcję czerwonych krwinek). W przypadku podejrzenia, że anemia jest spowodowana chorobą genetyczną, właściciel psa powinien skonsultować się z weterynarzem, który może zalecić odpowiednie badania genetyczne i wdrożyć leczenie.

Jakie są objawy anemii u psa?

Anemia u czworonogów może objawiać się w postaci zmęczenia, apatii, osłabienia mięśni, przyspieszonego oddechu, bladych błon śluzowych, utraty apetytu, zaburzeń w zachowaniu, np. nadmiernej senności lub pobudzenia. Jeśli zaobserwujesz u swojego psa którykolwiek z tych objawów, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże zidentyfikować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wczesna diagnoza i interwencja mogą znacząco poprawić szanse powrotu psa do zdrowia. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wcześniej zadbać o dobrze zbilansowaną dietę dla swojego czworonoga. Odpowiednią ilość niezbędnych witamin i minerałów dostarczą zwierzęciu także zdrowotne napoje dla psów Aqualapka. Zostały przebadane pod względem bezpieczeństwa i skuteczności, a ich receptura opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach, tak więc bez obaw można podawać je swojemu pupilowi. W ofercie producenta znajdują się aż cztery opcje, dostosowane do psich potrzeb: napój na trawienie, napój na uspokojenie, napój energetyczny i napój dentystyczny. Doskonale nawodnią, zregenerują i odżywią psi organizm. Dostępne są wyłącznie w sklepie internetowym Aqualapka.

Jak leczyć anemię u psa?

Leczenie anemii u psa zależy od przyczyny oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Może obejmować transfuzję krwi (w przypadku utraty dużej ilości), suplementację żelaza i witaminy B12 (w przypadku niedoboru), leczenie przyczynowe (jeśli anemia jest wynikiem konkretnej choroby), dietę (niedobory pokarmowe/ witaminowe), stały monitoring procesu leczenia, regularne sprawdzanie poziomu hemoglobiny i stanu zdrowia psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.