Żywopłot

Żywopłot to bardzo ciekawa i efektowna ozdoba każdego ogrodu. Maskuje on sztuczne i często źle wyglądające ogrodzenie, a także pełni rolę fantastycznej osłony przed hałasem z ulicy i wzrokiem wścibskich przechodniów. Warto jednak wiedzieć jakie rośliny najlepiej przeznaczyć na ten cel i które gatunki będą się najlepiej prezentowały.

Liściaste krzewy na żywopłot

Żywopłoty można wykonać z krzewów liściastych. Jednym z najciekawszych gatunków jest Ligustr pospolity. Roślina ta jest niezwykle wytrzymała i odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Ponadto nie jest on zbyt wymagający i nie potrzebuje specjalnych warunków glebowych. Ważne jest jednak zadbanie o odpowiedni poziom nasłonecznienia. W miesiącach letnich Ligustr wytwarza drobne kwiatki, które przeradzają się z jagody.

Z powodzeniem żywopłot można także wykonać z grabu. Jest to wyjątkowa roślina, która charakteryzuje się srebrzystą korą i ciemnozielonymi liśćmi. Specjaliści zgodnie uważają, że jest to jeden z najbardziej dekoracyjnych krzewów. Warto zaznaczyć, że czuje się dobrze zarówno w słońcu jak i na stanowiskach zacienionych, dzięki czemu nie trzeba podejmować zbyt dużych starań, aby krzew ten się poprawnie rozwijał.

Jednym z najbardziej popularnych krzewów jest bukszpan. Roślina ta jest stworzona do tego, żeby tworzyć płoty. Posiada ona zwarty przekrój, dzięki czemu szybko się zagęszcza. Młode sadzonki trzeba jednak otoczyć szczególną opieką, ponieważ są wrażliwe na chłód.

Zywopłot z bukszpanu
Źródła: Pixabay.com

Kwitnące krzewy na żywopłot

Żywopłot można wykonać także z krzewów kwitnących. Jednym z rozwiązań jest róża. Wielu uważa, że jest to najbardziej romantyczna roślina spośród wszelkich gatunków. Ciernie sprawiają, że roślina ta tworzy barierę trudną do pokonania. Aby stworzyć żywopłot najlepiej jest wykorzystać gatunki parkowe i pnące, które są odporne na mróz.

Żywopłot można także wykonać z krzewuszki cudownej. Jest to bardzo dekoracyjna roślina o barwie jasnozielonej i delikatnych kwiatach w barwach od białej do różowej. Rozkwitają one od maja do lipca i dobrze rozwijają się na glebie żyznej, miejscu nasłonecznionym lub półcienistym. Zimą powinno się zadbać o odpowiednie okrycie, aby zabezpieczyć roślinę przed mrozem.

Niemniej ciekawie prezentuje się Kalina. Można z niej tworzyć dość luźne kompozycje. Dla prawidłowego rozwoju potrzebuje gleby próchniczej, wilgotnej, żyznej i zasadowej. W Polsce najczęściej wybiera się Kalinę Koralową.

Na koniec warto wspomnieć o dość ciekawym gatunku jakim jest laurowiśnia wschodnia. Nazwa pochodzi od liści o charakterystycznym, owalnym kształcie. Aby roślina odpowiednio rozkwitała warto zadbać o stanowisko słoneczne lub zacienione i wilgotną glebę, bogatą w wapń.

Iglaste krzewy na żywopłot

Jak wiadomo żywopłot można także wykonać z krzewów iglastych. Jednym z popularniejszych jest tuja. Dla odpowiedniego rozwoju wymaga ona ziemi przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Tuje są niezwykle wytrzymałe i charakteryzują się bujnym wzrostem.

Innym rozwiązaniem jest jałowiec. Roślina ta jest bardzo dobrą alternatywą dla tui. Jest wytrzymała i ma małe wymagania dla odpowiedniego wzrostu. Warto podkreślić, że lubi słońce i źle znosi zbyt duże ilości wody.

Żywopłot można także wykonać ze świerku. Mimo, że najczęściej można go spotkać w formie samodzielnych drzew, odpowiednio przycięty świetnie się sprawdza jako żywopłot.

Dlaczego warto w ogrodzie wykonać żywopłot?

Żywopłot jest bardzo przydatnym elementem ogrodu. Przede wszystkim pełni on funkcję naturalnego odrodzenia posesji. Ponadto przy jego pomocy można wydzielić poszczególne części ogrodu i stworzyć klimatyczne miejsca. Żywopłot tłumi także hałas, oczyszcza powietrze, chroni przed wiatrem, a także stwarza schronienie dla ptaków.

Warto jednak podkreślić, że żywopłot powinien być odpowiednio pielęgnowany, aby spełnić swoje główne zadanie.

Przeczytaj także „Jaką odmianę cisa wybrać na żywopłot?”.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog,
interesujący się aranżacją domów i ogrodów

Źródła:

  • Rośliny do każdego ogrodu, Agencja Promocji Zieleni, 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.