Ściany murowe

Materiały budowlane stosowane do wznoszenia przegród zewnętrznych powinny zapewniać jak najlepszą izolacyjność termiczną, czyli ochronę wnętrz przed wnikaniem chłodu. Najczęściej jako miara termoizolacyjności materiału jest podawany współczynnik przenikania ciepła U, określający ilość ciepła przenikającego przez przegrodę. Innym ujęciem określenia właściwości cieplnych materiałów ściennych jest parametr akumulacyjności cieplnej. Czym jest zdolność materiału do akumulacji ciepła i jakie materiały murowe charakteryzują się wysoką akumulacyjnością?

Akumulacja ciepła w ścianach murowanych

Akumulacja ciepła to zdolność materiału do gromadzenia i magazynowania ciepła. Jej miarą jest pojemność cieplna określająca ile ciepła może zmagazynować dany materiał budowlany. Akumulacyjność cieplna ścian może mieć bezpośrednie przełożenie na uzyskanie oszczędności eksploatacyjnych, dlatego tak ważne jest, by do budowy domu stosować materiały charakteryzujące się wysoką zdolnością akumulacji ciepła.

Zaleca się aby obiekty przeznaczone do stałego przebywania osób były wznoszone, jako obiekty o konstrukcji masywnej i wysokiej bezwładności cieplnej. Im wyższa będzie akumulacja ciepła w przegrodach ściennych, tym większa będzie bezwładność cieplna obiektu tj. będzie on mniej podatny na zmianę temperatury pod wpływem zmian temperatury w jego otoczeniu. To właśnie wysoka akumulacyjność cieplna zapewnia stabilność cieplną, co przekłada się na utrzymanie względnie stałej temperatury powierzchni wewnętrznej ścian – bez względu na zmiany temperatur we wnętrzu pomieszczeń mieszkalnych, jak i na zewnątrz budynku.

Podstawową różnicą pomiędzy budynkami lekkimi i masywnymi jest czas, w którym obydwa typy obiektów się nagrzewają do pożądanej temperatury, a następnie czas, w którym ta temperatura jest stopniowo wytracana. Im większa jest akumulacyjność ścian, tym budynek dłużej się nagrzewa, ale i dłużej utrzymuje ciepło. Dobrą akumulacyjnością cieplną cechują się ściany o dużej masie, czyli o dużej gęstości objętościowej.

Ściany z silikatów a akumulacyjność cieplna

Bardzo dobrą pojemnością cieplną charakteryzują się silikaty np. H+H. Wysoka gęstość materiału a tym samym jego zwiększona masa sprawia, że budynek wzniesiony z silikatów zapewnia stabilne warunki cieplne we wnętrzach. Ściany z bloczków silikatowych dobrze akumulują ciepło, gromadząc energię nie tylko z systemu ogrzewania, ale i z innych źródeł, takich jak chociażby promieniowanie słoneczne. Masywny dom wybudowany przy użyciu bloczków silikatowych będzie się wolniej wychładzał, lecz jednocześnie ze względu na wysoką wartość współczynnika przewodzenia ciepła materiału będzie wymagał dodania warstw izolacji termicznej o większej grubości. Trzeba mieć również świadomość, że silikatowe mury dłużej też będą się nagrzewały w porównaniu np. ze ścianami wykonanymi z betonu komórkowego, charakteryzującego się nieco niższą zdolnością do akumulacji ciepła lecz zdecydowanie korzystniejszym współczynnikiem przenikania ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.